PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରଗଡ : ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ବରଗଡର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ଭୋଇ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ୧୬୨ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଓଡ଼ିଶା-ଝାଡଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତରେ ପୁଲିସ ଓ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ଖସିଗଲା ମାଓ ନେତା ଅନମୋଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୦୨୦ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ କୋଭିଡ୍‌ରେ ମରିଛନ୍ତି ୨୦ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ, ଫାଇଲିନ୍ ବାତ୍ୟାରେ ହୋଇଛି ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୫୫୧୫ଟି ଅଛି ପଡ଼ା ଗାଁ, ୬୬୫ ଗାଁକୁ ମିଳିଛି ରାଜସ୍ଵ ମାନ୍ୟତା
  • ||

ଗୁଣିଆ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଐତିହାସିକ ରାୟ, ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ରାୟଗଡ଼ା,୨୪ା୧(ଆପ୍ର): ଗୁଣିଆ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ଦେବଦତ୍ତ ଦାସମହାପାତ୍ର ଏକ ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ମାମଲାରେ ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ । ଏଥିସହ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଆସାମୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଯେଉଁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହେବ, ସେଥିରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ଡେକିନାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ଦୁରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିବା ଆସାମୀମାନେ ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା ବ୍ଲକ ଚାଞ୍ଚଡ଼ାଦୃଗମ ଗାଁର ବୁଲୁକା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଦଣ୍ଡାସ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ନାର୍ସେୟା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, କିଶା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଯୋଗୀ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ମୋହନ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ସୁକୃ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ମନୋଜ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଗୁମ୍ପା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଶଙ୍କର ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ନାଇଡ଼ା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଆନନ୍ଦ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ଓ କିଟା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ।
ମାମଲାରୁ ପ୍ରକାଶ, ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୧୮ ତାରିଖ ରାତିରେ ଚାଞ୍ଚଡ଼ାଦୃଗମ ଗାଁର ଡେକିନା ତାଡିଙ୍ଗିଙ୍କୁ ଗୁଣିଆ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଡେକିନା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ଦୁରୀ ମିଳିତ ଭାବେ ସେହିଦିନ ରାତିରେ ଗାଁ ନିକଟ ନିଜ ଜମିରେ ଥିବା କୁଡ଼ିଆକୁ ଯାଉଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଉପରୋକ୍ତ ୧୪ ଜଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । ଗୁଣି କାମ କରୁଥିବା ସଂପର୍କରେ ପଚାରିଥିଲେ । ପରେ ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଡେକିନାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭୟଭୀତ କରାଇ ଅନ୍ଦୁରୀଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ତଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଡେକିନାଙ୍କୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଡେକିନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗାଁ ନିକଟ ଶ୍ମଶାନରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଶବ ପୋଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ଏ ସଂପର୍କରେ ସେହି ମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ଡେକିନାଙ୍କ ଭାଇ ପ୍ରଶାନ୍ତ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ଶେଷଖାଲ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ପୁଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ଉପରୋକ୍ତ ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଥିଲା ।