ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ରଥଯାତ୍ରା ଏଂବ ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସିବ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ମାଝୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିବ
  • ||
  • ପଙ୍କରେ ଫସିଲେ ୩ ଦନ୍ତା ହାତୀ, ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ଆସି ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି
  • ||
  • ମୋହନା: ଶଳାକୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କଲା ଭିଣୋଇ
  • ||
  • ଜମି ବିବାଦକୁ ନେଇ ମାଆ ଓ ଝିଅଙ୍କୁ ଛୁରା ମାଡ଼ ଘଟଣା, ଜେଲ ଗଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୂରଜ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ରଚିଲା ଇତିହାସ, 'ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ'ରେ ପାଇଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଫେରିଲେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡି ହାତୀପଲ, ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଗାଁରେ ଭୟର ବାତାବରଣ
  • ||
  • ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ଦୁଇ ବଖରା ଘର, ନିଆଁରେ ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜି ଶେଷ ରଜ ଉତ୍ସବ: ସବୁଠି ପିଠା, ମିଠା, ପାନର ଆସର
  • ||
  • ଆଜି ପିତୃ ଦିବସ: ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ, ବାପା ବିଶ୍ବାସର ବରଗଛ, ଭରଷାର ଭବିଷ୍ୟତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ନାକେଦମ୍ କରୁଛି ତାତି, କାଲିଠୁ ମିଳିବ ଆଶ୍ୱସ୍ତି: ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ନିଲାମ ହେବ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମି

ପୁରୀ,୧୫ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦଶ ହଜାର ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମି ମେଲା ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଛି । ଜବରଦଖଲକାରୀ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଜମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଖୋଲା ନିଲାମ(ଅକ୍ସନ) କରିବାକୁ ଗତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ତଦନୁସାରେ ଏବେ ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଥିବା ଜମି ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଂପ୍ରତି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଜଟଣୀ ରାଜସ୍ୱ ମଣ୍ଡଳରେ ୩ଟି ମୌଜାରେ ଥିବା ଏହି ବର୍ଗର ଜମିକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି । ଏହି ୩ଟି ମୌଜାରେ ମୋଟ ୧୮୪ ଦଶମିକ ୫୭୧ ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ତହସିଲରେ ରହିଥିବା ଏଭଳି ଜମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଚିଠି ଆଧାରେ ବିଭିନ୍ନ ଇଲାକାରେ ରହିଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଜମିକୁ ଖୋଲାରେ ନିଲାମ କରଯିବ ବୋଲି ଖବର ମିଳିଛି ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜମିକୁ ନିଲାମ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଆଇନଗତ ବିଧିବିଧାନ ଅନୁପାଳନ କରାଯିବାର ନିୟମ ରହିଛି । ଜମିର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରଥମେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଜମିକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଜମିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହ ଦର ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଜମି କମିଟିକୁ । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଜମି କମିଟି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜମି ସବ୍‌କମିଟି, ପରେ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଅନୁମୋଦନ ମଗାଯିବ । ଶେଷରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜମି କମିଟିକୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଯିବ । ଜିଲ୍ଲା ଜମି କମିଟି ଏବଂ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଦରକୁ ଆଧାର କରି ରାଜ୍ୟ କମିଟି ଜମିର ଦରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ଖୋଲାରେ ନିଲାମ ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶର ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏହି ଜମିର ମୂଲ୍ୟ ବଜାର ଦର ମୁତାବକ ଏକର ପ୍ରତି ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେଲେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସାନ ପାଖାପାଖି ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଉପାର୍ଜନ ପାଇବା ଆଶା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ଦଫାର ସଫଳତା ଆଗକୁ ଖୋଲା ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମିର ବିକ୍ରି ରାସ୍ତାକୁ ଖୋଲି ଦେବ ବୋଲି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବିଚାର କରୁଛି ।
ସଂପ୍ରତି ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିଜେ ପୁରୀ ମାର୍ଫତ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନାମରେ ୬୦ ହଜାର ୪୧୮ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନାମରେ ରେକର୍ଡ ଆଫ୍‌ ରାଇଟ ସଂଶୋଧନ ହୋଇଛି ୩୪ ହଜାର ୨୦୦ ଏକର ଜମି । ବାକି ଜମି ମନ୍ଦିର ମାଲିକାନାକୁ ଆସିପାରିନାହିଁ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଜବରଦଖଲ କାରଣରୁ ମକଦ୍ଦମା ଚାଲିଛି । ଆଉ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଜମି ଟିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ । ମୋକଦ୍ଦମାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିବା ଜମିକୁ ବାଦ ଦେଲେ ବାକି ଦାବିଦାର ନଥିବା ମେଲାମୁକୁଳା ଜମିକୁ ଏବେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ଜମି ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଏହି ଜମିରୁ ଉପାର୍ଜନ ବି ଆସୁନାହିଁ । ୨୦୦୨ରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ମାର୍ଫତଦାର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ସରକାରଙ୍କଠୁ ଜମିର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ମିଳୁନଥିବା ବେଳେ ଜବରଦଖଲ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଉପାର୍ଜନ ଆଶା ବି କମ ରହିଛି । ତେଣୁ କରି ସିଧାସଳଖ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ନେଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଖୋଲା ମୁକୁଳା ଜମି ଚିହ୍ନଟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିିଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.