PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଏଠାରେ ଅଛନ୍ତି ମାତ୍ର ଜଣେ ଭୋଟର, ପ୍ରତି ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ କରିଥାନ୍ତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଜୁନାଗଡ,୧୪।୩: ନିକଟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇସାରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏବେ ବେଶ୍ ସରଗରମ ହୋଇ ଉଠଛି ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲ। ତେବେ ଏହା ଭିତରେ ଏବେ ଏକ ମଜାଦାର କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ତାହା ଶୁଣି ଆପଣମାନେ ନିହାତି ପକ୍ଷେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଗୁଜରାଟରେ ଏଭଳି ଏକ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଜଣେ ମାତ୍ର ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। ଜୁନାଗଡ ସ୍ଥିତ ଗୀର ଜଙ୍ଗଲରେ ବାଣୋଜ ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଯେଉଁଠି ଏକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଭରତଦାସ ବାପୁ ନାମକ ସାଧୁ ରୁହନ୍ତ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେ​‌ଷ ଭାବରେ ଭୋଟଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଥାନ୍ତି।

source:https://www.scoopwhoop.com

ଏହି ସାଧୁଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ମହନ୍ତ ଭରତଦାସ ବାପୁ।ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଭୋଟଦାନ ପାଇଁ ଖାସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଗିର ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ବାଣ ଗଙ୍ଗା ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରର ମହନ୍ତ ଭରତଦାସ ଗୁରୁ ଦର୍ଶନଦାସ କେବଳ ଏକମାତ୍ର ମତଦାତା।

source:https://www.scoopwhoop.com

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଜୁନାଗଡର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଡଃ. ସୌରଭ ପାରଧି କହିଛନ୍ତି ଆମର ଜଣେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଗୁଜରାଟ ବନବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଗିର ଜଙ୍ଗଳରେ ଥିବା ବାଣୋଜ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ହିଁ ଏକ ଖାସ୍ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ତିଆରି କରାଯିବ। ଏହି ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ଗିର-ସୋମନାଥ ଜିଲ୍ଲାର ଗିର-ଗଢା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଛି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ୫୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଭରତଦାସ ବାବା ଭୋଟଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଏକ ଖାସ୍ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

source:https://www.scoopwhoop.com

ବାଣୋଜ ନାମକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଗିର ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ସେଠାକୁ ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। କାରଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଘମାନେ ଚଳବିଚଳ କରିଥାନ୍ତି। ମହନ୍ତ ଜଣକ ସେଠାରେ ଏକାକୀ ରୁହନ୍ତି। ଏହାଠାରୁ ଯେ କୌଣସି ସହର କିମ୍ବା ଗାଁ ଅତି କମରେ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର