PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

ଭୁଲରେ ବି ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ରଖନ୍ତୁନି ଏହି ଜିନିଷ, ନଚେତ୍ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରୁ ଯିବେ ଦୂରେଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୦: ସନାତନ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଗଛରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ତୁଳସୀ ଗଛରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ନିୟମିତ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୃପା ବର୍ଷା କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କିଛି ଜିନିଷକୁ ତୁଳସୀ ଗଛ ସହିତ କେବେବି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅସନ୍ତୋଷ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ…

भूलकर भी इस दिन ना फेंके झाड़ू वरना हो जाएगी बर्बादी (Jhadu kaha Aur Kab  feke) - GSN

ଝାଡୁ :

ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି, ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ଭୁଲରେ ବି ଝାଡୁ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଘରର ମଇଳା ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଝାଡୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଦାରିଦ୍ରତା ଆସିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ସମସ୍ୟାରେ ଘେରି ରହିଥାଏ।

Vastu Shastra : घर में गलती से भी न लगाएं इन पौधों को वरना छिन जाएगा परिवार  का सुख चैन - India TV Hindi News

କଣ୍ଟା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ :

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ କୌଣସି କଣ୍ଟା ଜାତୀୟ ଗଛ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରବାହ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ପରିବାରରେ ମତଭେଦ ଦେଖାଦେଇଏ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଗୋଲାପ ଗଛ ଲଗାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ତାହା ମଧ୍ୟ କିଛି ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଅତି ନିକଟରେ ନୁହେଁ।

Men's Lifestyle Shoes. Nike IN

ଜୋତା-ଚପଲ :

ତୁଳସୀ ଏକ ପବିତ୍ର ଗଛ, ତେଣୁ ଆମେ ସର୍ବଦା ଏହାର ପବିତ୍ରତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ତେଣୁ ଭୂଲରେ ବି ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଜୋତା-ଚପଲ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ବାହାରୁ ଆସନ୍ତି, ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ଆପଣ କେବେବି ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ କାଢିବେ ନାହିଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁଳସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଥାଏ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ସର୍ବଦା ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରହିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରତିଦିନ ଘରୁ ବାହାରୁଥିବା ଅଳିଆକୁ ତୁଳସୀ ଗଛଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍।