PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଏହି ତେଲ ଖାଇଲେ,ତ୍ୱଚା ସୁନ୍ଦର ହେବ ବୟସ କମିଲା ଭଳି ଦେଖାଯିବ

pic- internet

ତ୍ୱଚାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଆଣିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଅଖ୍‌ରୋଟ୍‌। ଏଥିରେ ଭରପୂର ହୋଇ ରହିଛି ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ହାଇପ୍ରୋଟିନ୍‌। ଅଖ୍‌ରୋଟ୍‌ ଖାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ତେଲ ତ୍ୱଚା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ଉପକାରୀ । ଅଖ୍‌ରୋଟ୍‌ରେ ଫାଇବର, ଓମେଗା-୩, ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଭରି ହୋଇ ରହିଛି ।

ଏହି ତେଲ ତ୍ୱଚାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ତ୍ୱଚାର ସମସ୍ୟା ଯଥା ବ୍ରଣ, ଡାର୍କ ସର୍କଲ୍‌ ଓ ରିଙ୍କଲ୍ସ ଆଦିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅଖ୍‌ରୋଟ୍‌ ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ତେଲ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁନ୍ଦର କରିବା ସହ ଦାଗ ଚିହ୍ନକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହି ତେଲ ହାତକୁ ଚିକ୍କଣ ଲାଗିବା ସହ ବହୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ସମୃଦ୍ଧ । ଏହାକୁ ତ୍ୱଚାରେ ନିୟମିତ ଲଗାଇଲେ ରିଙ୍କ୍‌ଲ୍ସ ଓ ଫାଇନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଆସି ନଥାଏ । ତା’ ସହ ତ୍ୱଚାକୁ ସବୁବେଳେ ସତେଜ ଓ ଯୁବସୁଲଭ ରଖିଥାଏ । ଏଥିସହିତ ତ୍ୱଚାର ବିଭିନ୍ନ ଫଙ୍ଗାଲ୍‌ ଇନ୍‌ଫକ୍ସେନକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ । ସେହିଭଳି ଏହି ତେଲ ଚର୍ମରେ ହେଉଥିବା ସୋରିଆସିସ୍‌ଜନିତ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ କରିଥାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରଦୂଷିତ ବାତାବରଣ, ଧୂଳି ଓ ଖରା ଆଦି ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳାମାନେ ବୟସ ବଢିବା ପୂର୍ବରୁ ବୟସ୍କ  ଲାଗୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଆଣ୍ଟି ଏଜିଂ ଉତ୍ପାଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ କେମିକାଲଯୁକ୍ତ ଆଣ୍ଟି ଏଜିଂ ଉତ୍ପାଦର ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଅଖରୋଟ୍‌ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ତେଲରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ବୟସ ବଢାଉଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିରୋଧରେ ଲଢି ବୟସକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଥାଏ  ବୟସକୁ ରୋକିଥାଏ