PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ସମେତ କେତେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶାନ୍ତି ଜୁଏଲର୍ସ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଗୋବିନ୍ଦପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ‘ପକ୍ଷୀଗ୍ରାମ’ ମାନ୍ୟତା, ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ୩ ଗାଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବରମୁଣ୍ଡା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୫୦କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୪ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ଓଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ବାବୁସାନ ମହାନ୍ତି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତା ସୋମପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗ୍ୟାରେଜ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ, ୮୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ନବରାତ୍ରୀ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ସଫା କରନ୍ତୁ ଘରର ମନ୍ଦିର, ମା’ ଦୁର୍ଗା କରିବେ ସବୁ ଇଚ୍ଛା ପୂର୍ଣ୍ଣ

କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ୯ ଦିନରେ ଦିନରେ ଲୋକମାନେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି।  ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଘରର ମନ୍ଦିର ସଫା ସୁତରା ରଖିାବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ କେବଳ ଏକ ପରିଷ୍କାର ସ୍ଥାନରେ  ରୁହନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଘରେ କାଠ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହାର ସଫା କରିବା ଏକ ବଡ଼ କାମ।କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କାଠ ମନ୍ଦିର ସଫା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏହି ଟିପ୍ସଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ମନ୍ଦିରକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ।

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଅବିର କିମ୍ବା ଚନ୍ଦନର ଦାଗ ଥାଏ। ଯଦି ସେଗୁଡିକ ସଫା କରାଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ବାହାରି ନଥାଏ। ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ବେକିଂ ସୋଡା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ୨ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡାକୁ ୨ କପ୍ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ। ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଦାଗ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେହି ପରି ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରାୟ ୫-୧୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଏହାକୁ ସଫା କରିବା ବ୍ରଶ୍ କିମ୍ବା କଟନରେ ରଗଡି ସଫା କରନ୍ତୁ।

ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ଘିଅ କିମ୍ବା ତେଲର ଦୀପ ଜଳାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମନ୍ଦିରରେ ଅନେକ ଥର ତେଲର ଚିକ୍କଣ ଦାଗ ଲାଗିଯାଏ  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଧୂପର ଦାଗ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଯାଇଥାଏ। ସେଗୁଡିକ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି  ସେଥିରେ ୨ ଚାମଚ ଭିନେଗାର ମିଶାନ୍ତୁ।ଏବେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଦାଗ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଦାଗକୁ ଏକ କପଡାରେ ଘଷି ସଫା କରନ୍ତୁ।  

ମନ୍ଦିରକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ବେକିଂ ସୋଡା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏକ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡା ନେଇ ସେଥିରେ ୧ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଦାଗ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏକ ସୂତା କପଡାରେ ଘଷନ୍ତୁ। ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଥିବା ଦାଗ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସଫା ହୋଇଯିବ।