PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ବିଏମ୍‌ସିରେ ଚାକିରି କାରସାଦି: ପୁରୁଣା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାଢ଼ି ଅନୁଗତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବାକୁ ହୋଇଛି ସାଙ୍ଘାତିକ ଖେଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩/୦୫: ଚାକିରି ନେବ, ଚାକିରି… । ଦରକାର ଯଦି କୁହ । କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଟାଇପ୍‌ ଜାଣିଥିଲେ ଯଥେଷ୍ଟ । ମାସକୁ ୧୦ ହଜାର ଦେବୁ । ୧୦ରୁ ୫ଟା ଡ୍ୟୁଟି । ତା ପରେ ଛୁଟି । ବିିଏମ୍‌ସିର କିଛି ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ଏବେ ଏଭଳି ଚାକିରି ବଣ୍ଟାରେ ମାତିଛନ୍ତି । ବିଏମ୍‌ସିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର (ଡିଇଓ)ଙ୍କୁ ବିଦା କରି ଏହି ଚାକିରି କାରସାଦି ଚଳାଇଛନ୍ତି ।

ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ ପିଏମ୍‌ଆରକୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଏକ ଚିଠି ‘ପ୍ରମେୟ’ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡିଇଓଙ୍କର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଡିଇଓଙ୍କୁ ପୁଣି ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ଡାକିବା ଓ ନୂଆ ଡିଇଓ ଖୋଜିବା, ବିଏମ୍‌ସିର ଭିତିରି କାରସାଦିକୁ ପଦାରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ।

ବିଏମ୍‌ସିରେ ଯେଉଁ ୫୮ ଡିଇଓ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କର ଜୁନ୍‌ ୧ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ଆଉ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ପିଏମ୍‌ଆର୍‌ କନସୋର୍ଟିୟମ୍‌କୁ ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଥିଲା । ଏଣୁ ଏହି ଡିଇଓଙ୍କୁ ଆଉ ନ ରଖିବାକୁ ଚିଠିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଡିଇଓମାନେ ବିଏମ୍‌ସି ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ବିପିଏମଆର୍‌ଠାରୁ ମାସିକ ଦରମା ପାଉଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦା କରିବାକୁ ପିଏମ୍‌ଆରକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ଡିଇଓଙ୍କୁ ବାହାର କରି ନୂଆ ଡିଇଓଙ୍କୁ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା ଚାଲିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ।

ଡିଇଓମାନେ ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ମେୟରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ । ପିଏମଆର ସଂସ୍ଥାର ଟେଣ୍ଡର ସରୁଛି । ଏଣୁ ନୂଆ ସଂସ୍ଥା ଆସି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବ । ଯେଉଁ ସଂସ୍ଥା ଆସିବ ସେ ସାନି ସାକ୍ଷାତକାର କରି ନୂଆ ଡିଇଓଙ୍କୁ ରଖିବ ବୋଲି ସଫେଇ ଦିଆଗଲା । ହେଲେ ସଂସ୍ଥା ଚୟନ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଖୋଲା ହେବା ଆଗରୁ ରାତିଅଧିଆ ଡିଇଓଙ୍କୁ ଡାକି ଶନିବାର ସାକ୍ଷାତକାର ନିଆଗଲା କାହିଁକି? ପୁଣି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଡିଇଓଙ୍କୁ ସଫ୍ଟୱେର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ । ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଯଦି ଡିଇଓଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ବିଏମ୍‌ସି ଚିଠି ଲେଖିଲା ତା ହେଲେ, ନୂଆ ଡିଇଓ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରହସନ କ’ଣ ପାଇଁ? ଡିଇଓଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଛଟେଇ କଲେ । ପୁଣି ଡିଇଓ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା କାହିଁକି? କୋଭିଡ୍‌ ସମୟରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ସହରବାସୀଙ୍କ ସେବା କରିଥିବା ଆଗଧାଡିର ଏହି ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ଚାକିରି ସହ ବିଏମ୍‌ସିର ଖେଳୁଛି କାହିଁକି? ଛଟେଇ ଆଶଙ୍କାରେ ଡିଇଓମାନେ କାନ୍ଦ କାନ୍ଦ ହୋଇ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଭିତିରି ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଡିଇଓ ପଦବିରେ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଏବେ ୪୦ଜଣିଆ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଲିଛି । ନିଜ ଖାସ୍‌ ଅନୁଗତ ଓ ଚିହ୍ନା ପରିଚିତଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଥଇଥାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । କିଏ କେତେ ଲୋକଙ୍କୁ ରଖିବେ ତାର କୋଟା ବି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଅମୁକ ଏତେ ଲୋକ ରଖିବେ, ସମୁକ ସେତେ ରଖିବେ.., ଏଭଳି ମୂଲଚାଲ ହେଉଛି । ଆଉ ଏହି ଚାକିରି ଲବି ଆଗରେ ଆଶାୟୀ ଡିଇଓମାନେ ଅସହାୟ ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି । ଏହି ଚାକିରି ଥଇଥାନ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଅଧିକ ବଳିଷ୍ଠ କରିଛି ବିଏମ୍‌ସିର ରାତିଅଧିଆ ସାକ୍ଷାତକାର । ନୂଆ ସଂସ୍ଥା ଚୟନ ଆଗରୁ ଏହି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଲାବ୍‌କୁ କିଏ ବାଛିଲା ତାକୁ ନେଇ ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି ।