PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଓଜନ କମାଇବ ବ୍ରୋକୋଲି କଫି, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୮: ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ଏତେ ବଢିଯାଏ ଯେ ଶରୀରର ଆକୃତି ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ସେତେବେଳେ ସତର୍କ ହେବା ଜରୁରୀ। ମୋଟାପଣ ଏକ ରୋଗ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ ହାଇ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ, ହୃଦଘାତ, ହାଇ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍, ମଧୁମେହ ଭଳି ଅନ୍ୟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ପେଟ ଏବଂ ଅଣ୍ଟାରେ ଗଚ୍ଛିତ ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ସହିତ ଅନେକ ହର୍ବାଲ୍ ଟି ପିଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଥରେ ସବୁଜ କଫି ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିବାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ତାହା ହେଉଛି ବ୍ରୋକୋଲି କଫି।

ବ୍ରୋକୋଲି କଫି, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ବଢୁଥିବା ଓଜନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ପାନୀୟର ସଂକଳ୍ପ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର CSIRO ଦେଇଥିଲା। ଯେଉଁମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ପନିପରିବା ଖାଇବାକୁ ଅସମର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ରୋକୋଲି ପାଉଡରର କଫି ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ।

ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନିଖିଲ ଭଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ବ୍ରୋକୋଲି କଫି ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ । କାରଣ ଏହା କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀଯୁକ୍ତ ପାନୀୟ ଏବଂ ଏହା ଫାଇବରରେ ଭରପୂର। ବ୍ରୋକୋଲି ଏପରି ଏକ ପରିବା ଯେଉଁଥିରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରାଏ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, ବ୍ରୋକୋଲି କଫିରେ ମାଇକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

Broccoli Coffee: Healthier way to fix your caffeine needs | GlobalSpa -  Beauty, Spa & Wellness, Luxury Lifestyle Magazine Online

କିପରି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ :

-ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରୋକୋଲିକୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ କରି କାଟି ଖରାରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ।

-ତାପରେ ଏହାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପାଉଡର କରି ରଖନ୍ତୁ।

– ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ବଜାରରୁ ବ୍ରୋକୋଲି ପାଉଡର ମଧ୍ୟ କିଣି ପାରିବେ।

-ଏହା ପରେ ଆପଣ କ୍ଷୀରକୁ ଗରମ କରନ୍ତୁ ।

-ବ୍ରୋକୋଲି ପାଉଡରକୁ ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର