PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଅମୁଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର ଦାମ୍, ଲିଟର ପ୍ରତି ବଢିଲା ୨ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୩୯ ଜଣ ଆଇଟିବିପି ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍‌ ନଦୀରେ ଖସିଲା, ୭ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହେମଗିର ବ୍ଲକ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ୧୨ ଘର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରକାର, ୭ଦିନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ- ଏସଆରସି
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ନୟାଗଡ଼ର ୩୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟା, ଧାମନଗର ଓ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ୩୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ମାଆ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁଅକୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ସଙ୍କଟରେ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍; ୧ କୋଟି ୭୬ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେବ୍ରୁଆରିରୁ ମିଳିନି ଦରମା !

ସରକାରୀ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ଏବେ ସଙ୍କଟଘେରରେ। ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହିତ ବୁଡ଼ି ରହିଥିବା ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ଫେବ୍ରୁଆରି ମାସରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୧କୋଟି ୭୬ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦରମା ଦେଇନାହିଁ। ଏହାର ଯଥାଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରିବା ନେଇ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଦୂରସଂଚାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପାଖାପାଖି ୫୫ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ଆମଦାନୀ ବେତନ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଯାଉଛି। ସେହି କମ୍ପାନୀର ବେତନ ବିଲ୍ ବାର୍ଷିକ ଖାତାରେ ୮ପ୍ରତିଶତ ଦରରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ବେତନରେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଏହା ଡେରି ହେବ। କମ୍ପାନୀ ପାଖକୁ ସାଧାରଣତଃ ବିଜନେସ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ତରଫରୁ ବିଲିଂ ଆସିବା ପରେ ଟଙ୍କା ଆସେ। ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ବୋର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୋନ୍ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଦେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଦୂରସଂଚାର ବିଭାଗ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାଠାରୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିନାହିଁ। ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲର କ୍ଷତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୭ରେ ୪ହଜାର ୭୮୬ କୋଟି ଥିଲା।

ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ବୋର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୋନ୍ ନେବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଦେଇଛି। ମାତ୍ର ଏହା କହିଛି କି, ମନୋଜ ସିହ୍ନା ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲର ସମସ୍ତ ୟୁନିୟନ ଏବଂ ଆସୋସିଏସନଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଅନ୍ୟ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ବି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଅର୍ଥବିନିଯୋଗ ସ୍ଥିତିକୁ ଚଳାଇ ନେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲର ଏକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି, ଏହି କମ୍ପାନୀ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ କେରଳ, ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେବ୍ରୁଆରିରୁ ବେତନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଯେବେ ଆମଦାନୀ ହେବ ସେତେବେଳେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବେତନର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। କାରଣ ସରକାର କିଛି ବି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ବେତନରେ ଡେରି ହେଉଛି।