PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ ଲଜପତ୍‌ ନଗର ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟରେ ୧୮ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ମୋ ଘର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଗୌହାଟୀ : ଭୂମିକମ୍ପ ଝଟ୍‌କାରେ ଥରିଲା ଆସାମ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୪.୪ ତୀବ୍ରତା ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ: ୭ରୁ ୮ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିପାରେ ମୋହର, ବଡ଼ ଘୋଷଣା ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌…ଅନୁକୂଳ ପରେ ଦଣ୍ଡାରେ ପଡ଼ିଲା କଣ୍ଟା, ଗୁଜ, ଜଳଯନ୍ତ୍ର ରହି ଉଠିଲା ନିରାଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍‌ ୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି, ତତଲା ପବନ କଲବଲ କରିବ: ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ସଶସ୍ତ୍ର ଡକାୟତି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସହ ସୁନା ଓ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : କରଞ୍ଜିଆ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||

ଅମୁଲକୁ ତାମିଲନାଡ଼ୁରୁ ଦୁଗ୍ଧ ନକିଣିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର: ଏମ୍‌ କେ ଷ୍ଟାଲିନ୍‌

Image Courtesy: News9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫/୦୫: ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ୍.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ତାମିଲନାଡୁରେ କ୍ଷୀର କିଣିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଗୁଜୁରାଟର ଦୁଗ୍ଧ କମ୍ପାନୀ ଅମୁଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଶାହଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ତାମିଲନାଡୁର ‘ଦୁଗ୍ଧ ଶେଡ’ ଅଞ୍ଚଳରେ କୈରା ଜିଲ୍ଲା ସମବାୟ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘ (ଅମୁଲ) ଦ୍ୱାରା କ୍ଷୀର କିଣିବା ନେଇ ଷ୍ଟାଲିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି ଯେ, ଅମୁଲ କୃଷ୍ଣଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ‘ଚିଲିଂ ସେଣ୍ଟର’ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବହୁ-ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ଲାଇସେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ସହିତ ଅମୁଲ ତାମିଲନାଡ଼ୁର କୃଷ୍ଣଗିରି, ଧର୍ମପୂରୀ, ବେଲ୍ଲେର, ରାନିପେଟ, ତିରୁପଥୁର, କାଂଚିପୁରମ ଏବଂ ତିରୁବଲ୍ଲୁର ଜିଲ୍ଲାର ନିକଟବର୍ତ୍ତି ଏଫପିଓ ଏବଂ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁଗ୍ଧ କିଣିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ଷ୍ଟାଲିନ ପୁଣି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଏକ ନିୟମ ରହିଛି ଯେ ସମବାୟ ସମିତିଗୁଡିକ ପରସ୍ପରର ‘ଦୁଗ୍ଧ-ଶେଡ’ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ ନକରି ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ତେଣୁ ପରସ୍ପରର କିଣା ବିକାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଶ୍ବେତ ବିପ୍ଳବର ​​ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଟେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦୁଗ୍ଧ ଅଭାବ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ” ତେଣୁ ଅମୁଲକୁ ତାମିଲନାଡ଼ୁରୁ ଦୁଗ୍ଧ କିଣିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ  ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡ଼ୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ.ଷ୍ଟାଲିନ।