ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

'ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜାକ୍‌ରେ ପରିଣତ କରି ସାରିଲେଣି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର': ଅଧ୍ୟାଦେଶ ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିଲେ କେଜରିଓ୍ବାଲ ଓ ମମତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/ ୦୫: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିଓ୍ବାଲ । କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ (NCCSA) ଅଧ୍ୟାଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଗତ ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଅଣାଯିବା ପରେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ କେଜରିଓ୍ବାଲ । ପରେ ସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସିଏମ୍‌ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କେଜରିଓ୍ବାଲ ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବା ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ । ତେଣୁ ଅମଲା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁଶାସନାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ (NCCSA) ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଜୁଟାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧ୍ୟାଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିଓ୍ବାଲ କହିଛନ୍ତି, 'ଦିଲ୍ଲୀର ଆମର ସରକାର ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମସ୍ତ କ୍ଷମତା ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ । ୮ ବର୍ଷ ଧରି ଲଢେଇ କରିବା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆମର ବିଜୟ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେମାନେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ସେମାନେ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜାକ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶର ଯେଉଁଠି ବି ବିଜେପି ସରକାରରେ ନାହିଁ ସେଠାରେ ସେମାନେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି ନଚେତ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁଡିକୁ ହଇରାଣ କରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ନଚେତ୍‌ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଲଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆମେ ଯଦି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ତାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବା ତେବେ ଯାଇ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେମି-ଫାଇନାଲ ହେବ'।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି, 'ଆମେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁ ଏବଂ କେବଳ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ହିଁ ଏ ଦେଶକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ସତ୍ତ୍ବେ କେନ୍ଦ୍ର ଏଭଳି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଛି । ମୁଁ ସମସ୍ତ ଦଳଙ୍କୁ ଅପିଲ୍‌ କରୁଛି, ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ ପରାସ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଏକ ବଡ ସୁଯୋଗ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଥିବା ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଆମ ଦଳ (ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ) ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧ କରିବ ।

wp:html /wp:html

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.