ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେଉଛନ୍ତି ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳକ

ଆଜିକାଲି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଏମିତି ଅନେକ ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ମିଳିଯିବ ଯେଉଁଠି ଅଲଗା ଅଲଗା ବିଷୟ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କ ଲେକ୍ଚର ମିଳିଯାଉଛି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେ ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଏକ ଛୋଟ ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ଅମର ସାତ୍ତ୍ୱିକ୍ ତୋଗିଟ୍ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଲର୍ଣ୍ଣ ୱିଥ୍ ଅମର  (Learn with Amar) ନାମକ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ଚଲାନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଏକ୍ସାମ କୋଚି ଦେଇଥାନ୍ତି । ୧୩ ବର୍ଷର ଅମର ଆଜକୁ ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ୨୦୧୬ରେ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କ ଚ୍ୟାନେଲରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସବସ୍କ୍ରାଇବର ଅଛନ୍ତି ।

ଅମରଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ପଢାନ୍ତି । ୯ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଅମର ନିଜ ପିତାଙ୍କଠୁ ଏହି ସବୁ ଟ୍ରିକ୍ ଶିଖିଛନ୍ତି ।ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଅମର କହିଥିଲେ, 'ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଥିଲି ସେବେଠାରୁ ମୋତେ ଆଟଲାସର ଖେଳିବାକୁ ମଜା ଲାଗୁଥିଲା । ପାପା ମୋ ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ମୋତେ ଭୂଗୋଳ ପଢାଇବା ଆରମ୍ବ କରିଦେଲେ । ଥରେ ମୁଁ ଭୂଗୋଳ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲି ଏବଂ ମୋ ମା ସେହି ସମୟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ କରି ତାକୁ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅପଲୋଡ କରିଦେଲେ । ସେହି ଭିଡିଓକୁ ଭଲ ରେସପନ୍ସ ମିଳିଥିଲା । ବାସ୍ ତା ପରଠାରୁ ଆମେ ଲଗାତାର ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ବ କରିଦେଲୁ ।'

ଅମର ଭୂଗୋଳ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶ, ନଦୀ ଓ ପାହାଡର ନାଁ ସବୁ ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ ଟ୍ରିକ୍ ବୁଝାଉଥିଲେ । ଏବେ ସେ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ଓ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ଭଳି ବିଷୟ ଉପରେ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଅମର କହୁନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ବୁଝିବା ଓ ତା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବାପାଇଁ ୨ ସପ୍ତାହ ଲାଗିଯାଏ ଏବଂ ଏହାପରେ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ସୁଟ୍ କରନ୍ତି । ଅମର ଆଗକୁ ୟୁପିଏସସିର ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶକୁ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.