PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଘୋଷଣା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ଭାରତର ଅବଦାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,12।1(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତରେ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ବେଶ୍ ଉନ୍ନତି ଲାଭ କରିଥିଲା। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ହେଉ କି ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ, ଗାଣିତିକ ଶାସ୍ତଂ୍ ହେଉ ଅଥବା ଦର୍ଶନ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ବିଦ୍ବାନମାନେ ନିଜର ଛାପ ଛାଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଏଭଳି କିଛି ତତ୍ତ୍ବ ଅଥବା ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି ଯାହା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ତଳେ ଭାରତରେ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା। ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅନେକ ଏହାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ର ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶ।ଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମୌଳବାଦୀ ଆଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ହେଲେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ଅବଦାନକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏବେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ଯେଉଥିରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ମାନବ ସଭ୍ୟତାକୁ ଭାରତର ଅବଦାନ ଭାବେ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ନୁୟୟର୍କ ସହର ସ୍ଥିତ କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି। ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ବେବ୍ସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଲେଖାସ୍ତମ୍ଭ ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଇଛି।
ଏଥିରେ ଦର୍ଶ।ଯାଇଛି କି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ସ ର୍ଜରୀକୁ ଅନେକ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଏକ ଆବିଷ୍କାର ବୋଲି ଅନେକ ମନେ କରନ୍ତି। ଏପରି ଭ୍ରମରେ ପଡ଼ିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ’ ଶଦ୍ଦ।
ଏହି ଶଦ୍ଦ ଯୋଗୁ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନର ଚମ+।ରିତା ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି। ହେଲେ ସତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ‘ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ’ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍’ ଶଦ୍ଦର ଅର୍ଥ କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ପଦାର୍ଥ ନୁହଁେ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରୀକ୍ ଶଦ୍ଦ ‘ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକୋସ୍’ରୁ ହୋଇଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ନୂତନ ରୂପ ଦେବା। ସମସ୍ତେ ଜାଣିଲେ ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହା ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ଅବଦାନ ନୁହଁେ କାରଣ ଗତ 2500 ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଆସୁଛି। ଭାରତରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 600 ବେଳକୁ ଆୟୁର୍ବଦେ ତଥା ଅସ୍ତ୍ୋଂପଚାରର ଜନକ କୁହାଯାଉଥିବା ଋଷି ଶୁଶ୍ରୁତ ନିଜ ରଚିତ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତା’ରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀର ଅନେକ ପଦ୍ଧତି ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସେଥିରେ ପ୍ରାୟ 1100ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ସହ ଅସ୍ତ୍ୋଂପଚାର ଏବଂ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣ ତଥା ନାକର ପୁନଃନିର୍ମ।ଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନେକ ଉପାୟର ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।
ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତାରେ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣର ତିନୋଟି ଉପାୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଲା- କପାଳରୁ ଚର୍ମ କାଢ଼ି ନେଇ ନାକର ପୁନଃନିର୍ମ।ଣ କରିବା କିମ୍ବା ନାକକୁ ପୁଣି ଥରେ ମୂଳ ରୂପ ଦେବା। ସେତେବେଳେ ଅବୈଧ ସମ୍ପର୍କ ଅଥବା ଚୋରି ଭଳି ଅପରାଧରେ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକ କାଟି ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକର ପୁନର୍ଗଠନ ପାଇଁ ଏହି ପଦ୍ଧତିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି କି ଏବେ ବି ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏବେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣା କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ଥିବା ଚର୍ମ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଦେହର ଅନ୍ୟ ଭାଗରୁ ଚର୍ମକୁ କାଢ଼ି ନେଇ ସେଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏହି ପଦ୍ଧତି 2500 ବର୍ଷ ତଳେ ରଚିତ ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର