PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ବଡ଼ ରାଜନୈତିକ ହଲଚଲ । ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ୯୨ ବିଧାୟକ । ରଦ୍ଦ ହେଲା କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ ।
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଵୋଝେଇ କାର ଜବତ, ମାଫିଆ ଫେରାର
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୨୦ କେ.ଜିର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଗର୍ଭବତୀ, ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଛାତ୍ର ଅଟକ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଓ ରୂପାର ଝୁମର ଚୋରି କରିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ଗ୍ରାମରେ ବଚସାକୁ ନେଇ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା, ଭୟରେ ଖସିପଡ଼ି ଜଣେ ଆହତ, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ୩ ଖୋକା ଜବତ
  • ||

କରୋନା ପରି ଆଉ ଏକ ଆତଙ୍କ କାୱାସାକି ରୋଗ… ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଖେଳାଇଛି ଆତଙ୍କ…ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ୫/୦୫ :  କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ କିଛି କହି ଦର୍ଶାଇବାର ନାହିଁ । ମାଟିରୁ ଆକାଶ ସବୁଠି ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ ଖେଳାଇଛି ଆତଙ୍କ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏଥିନେଇ ହାହାକାର । କେବେ ଏମିତି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମହାମାରୀକୁ ସାମନା କରିନଥିବା ମଣିଷ ସମାଜ କରୋନାକୁ ନେଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏମିତି ବି କେବେ ଘଟିପାରେ ?  ଯେଉଁଠି ସାଇନ୍ସ ବି ହାର୍‌ ମାନିଯାଉଛି । ମଣିଷକୁ ଭାବିବାକୁ ବି ସମୟ ଦେଉନି ।

ଏ ଭିତରେ ଆଉ ଏକ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲାଣି କାୱାସାକା । ପିଲାଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରୁଥିବା ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍‌କୁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ସହ ଯୋଡ଼ା ଯାଇ ପାରେ। ଯାହାକି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଖୁବ୍‌ ଜୋରରେ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଛି । ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରେ କୋଭିଡ୍‌-୨୯ , ଟକ୍ସିସ୍‌ ସକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍ ଓ କାୱାସାକିର ଲକ୍ଷଣ  ଦେଖାଯାଉଛି । ୟୁକେ , ଫ୍ରାନ୍ସ , ଇଟାଲୀ , ସ୍ପେନ୍‌ ଓ ୟୁଏସ୍‌ ସମସ୍ତେ ମାମଲାର ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ କେହି  କୋଭିଡ-୧୯ର ପଜିଟିଭ୍‌ ଚେଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି।

କାୱାସାକି ରୋଗ କଣ ?

 କାୱାସାକି  ରୋଗ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ  ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଏବଂ ଏଥିରେ ବ୍ଲଡ୍‌ ଭେସେଲ୍‌ର କ୍ଷତି  ହୋଇପାରେ । ଏହାସହ ଧମନୀ ଶୁଖି ଯାଏ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି–ଜ୍ୱର ହେବା ,ଆଖି , ଓଠ, ଜିଭ, ହାତ ଆଦି ଲାଲ୍ ପଡ଼ିଯାଏ।

ଯେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଖୁବ୍‌ ବ୍ୟାପିଛି ,ସେଠାରେ ଏହି କାୱାସାକି  ରୋଗ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ସେଠାରେ କିଛି ଶିଶୁ କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

NHS ଇଂଲଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ଟକ୍ସିସ୍ ଡିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଛି । ଯାହାକି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆମାନଙ୍କ କାରଣରୁ ଘଟୁଛି। ଏହା ଶରୀର ଭିତରକୁ ଯାଇ ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ ଟକ୍ସିନ୍‌ ବାହାର କରୁଛି। ଯାହାକି କାୱାସାକି ରୋଗର ଜୀବାଣୁ । ସେହି ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ ମାରାତ୍ମକ କାୱାସାକି ଭୂତାଣୁ ରହୁଛି ।

ଏଣୁ ଏହି କାୱାସାକି ଏକ ସଙ୍କଟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବସିଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ କରୋନା ପରି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରୋଗ ନହେଉ । ନୁହେଁତ ଏ ମଣିଷ ପୁଣି ଏକ ମାରାତ୍ମକ ମହାମାରୀର ସାମନା କରିବା କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।