PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଦଳିତ ବର ଚଢ଼ିଲେ ଘୋଡ଼ା,ଡିଜେ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ର ତାଳେ ତାଳେ ଖୁସିରେ ନାଚିଲେ ବରଯାତ୍ରୀ; ଜଗିଲେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ

ସମ୍ଭଲ ୨୮/୧୧: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମ୍ଭଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ନିଆରା ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଜଣେ ଦଳିତ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ୬୦ ଜଣ ପୁଲିସକର୍ମୀ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ ।

ଘଟଣାଟି ଏହିପରି । ସମ୍ଭଲ ଜିଲ୍ଲା ଗୁନାଉର ଅଞ୍ଚଳର ଲୋହାମାଇ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ୨୧ ବର୍ଷୀୟା କନ୍ୟା ରବୀନା ତାଙ୍କର ଭାବି ସ୍ୱାମୀ ଏକ ଘୋଢ଼ା ଚଢ଼ି ବିବାହ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ଚାହୁଁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏହି ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନରେ ବରଯାତ୍ରୀମାନେ ଡିଜେ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ର ତାଳେ ତାଳେ ଖୁସିରେ ନାଚନ୍ତୁ ବୋଲି ବି ରବୀନାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗାଁରେ କିଛି ଉଚ୍ଚଜାତିର ଲୋକେ ଦଳିତମାନଙ୍କର ବିବାହ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ କି ନାହିଁ ସେଥିନେଇ ସେ ସନ୍ଦିହାନ ଥିଲେ । ଏହାପରେ ରବୀନାଙ୍କର ମାମୁଁ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବାଲ୍ମିକୀ ସମ୍ଭଲର ଜିଲ୍ଳାପାଳଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖରେ ଏକ ଆବେଦନପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ସେଥିରେ ନଭେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଣିଜୀଙ୍କ ବିବାହ ଅବସରରେ ଡିଜେ ଓ ଘୋଡ଼ା ସହିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାର କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଉଚ୍ଚଜାତିର ଲୋକେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଅତିଥିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସେ ପୁଲିସଫୋର୍ସ ପଠାଇବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସମ୍ଭଲର ଏସ୍‌ପି ଚକ୍ରେଶ ମିଶ୍ର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ପୁଲିସ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଜଣ ପୁଲିସକର୍ମୀଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୪ ଜଣ କନ୍‌ଷ୍ଟେବଲ, ୧୪ ଜଣ ସବ୍‌ଇନ୍‌ସପେକ୍ଟର, ଜଣେ ଇନ୍‌ସପେକ୍ଟର ଓ ଜଣେ ସର୍କଲ ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଏହି ପୁଲିସକର୍ମୀମାନେ କେବଳ ଯେ ରବୀନାଙ୍କ ବାହାଘରରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥିତିକୁ ଜଗିଥିଲେ ତା’ନୁହେଁ, ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଉପହାର ଭାବେ ୧୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ରବୀନାଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ୟୁପି ପୁଲିସକୁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର