PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ବିଶ୍ବରେ ବଢୁଛି ଜଳଯୁଦ୍ଧର ବିପଦ, ବିବାଦରେ ଭାରତର ୩ ନଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୧୪|୨: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ବାରା ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ବଳ ଏବେ ବିପଦରେ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ପାଣିକୁ ନେଇ ରହିଛି।  ଯାହାକି  ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି  ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ  ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ,  ଭବିଷ୍ୟତରେ  ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପାଣିକୁ ନେଇ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ସଙ୍କେତ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜଳଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇପାରେ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ପାଣିକୁ ନେଇ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ହେବ କିମ୍ବା ନାହିଁ ତାହା ଏବେ କହିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ପାଣି ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ସାରିଛି। ପାଣିକୁ ନେଇ ବହୁଦେଶ ଭିତରେ ବିବାଦ ହୋଇସାରିଛି।  ଯଦି ଆମେ ଭାରତ କଥା କହିବା ତେବେ ଦିଲ୍ଳୀ-ହରିୟାଣା ଓ ତାମିଲନାଡୁ-କର୍ଣ୍ଣଟକ ସହିତ ବହୁ ରାଜ୍ୟରେ ପାଣିକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହାଛଡା ଜଳ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ଥାନ, ଚୀନ୍ ଓ ବାଲାଂଦେଶ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ବିବାଦରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଜଳ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଖୁବ୍ ଗମ୍ଭୀର। ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜାଣିହେବ   ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ  ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦେଖି। ବହୁ ସମାଜସେବୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମୟ ଧାରଣା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ  ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଜଳସଙ୍କଟ ଉଗ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଜାରି ରହିଛି ଓ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିବାଦ  ବଢିବ। ଯାହାକୁ ଜଳଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। ଏଥିରେ ୫ଟି ନଦୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ତାହା ହେଲା  ନୀଳ,  ଗଙ୍ଗା-ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର, ସିନ୍ଧୁ, ଟାଇଗ୍ରୀସ-ୟୁଫ୍ରେଟସ୍ ଓ କୋଲୋରାଡୋ ନଦୀ ସାମିଲ ରହିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ, ଏହି ତାଲିକାରେ  ଭାରତର ୩ଟି ନଦୀ ରହିଛି।  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଯଦି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷରେ ବିଶ୍ବର ବହୁ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଜଳ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ୟୁରୋପୀୟ ଆୟୋଗର ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର  (ଜେଆରଏସ୍) ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଜଳ ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ସାମାଜିକ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ବ ଜେଆରସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଫୋବିୟୋ ଫୋରୋନୋସି କହିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ୫୦ରୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ବିବାଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୭୫ରୁ ୯୫% ରଖିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର