ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ହାତ ଛାଡ଼ିଲେ ପିସିସି ଉପସଭାପତି ରଜତ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ବିନିକା: ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁୁରୁତର
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟର ଲ' ଅଫିସ୍‌ର ମାନଙ୍କର ଡେଲି ଓ ରିଟେଲ୍‌ ଫି ରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ଗଣଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗଣଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ଚାଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ଘରେ EDର ଚଢ଼ାଉ, ଏକାକାଳୀନ ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ଚଲିଗଲା ଜୀବନ, ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ବିଜେପିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ନାଁ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଜୟ, ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସକୁ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ, ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଦେବେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ
  • ||
  • ଏନ୍‌ଟିସିଏରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ତଥ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୯୨ କଲରାପତରିଆ ଉଭାନ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ ଟର୍ମିନାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୭ଡିଗ୍ରୀ: ଆସନ୍ତା ୩ରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ବିଶ୍ବରେ ବଢୁଛି ଜଳଯୁଦ୍ଧର ବିପଦ, ବିବାଦରେ ଭାରତର ୩ ନଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୧୪|୨: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ବାରା ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ବଳ ଏବେ ବିପଦରେ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ପାଣିକୁ ନେଇ ରହିଛି।  ଯାହାକି  ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି  ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ  ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ,  ଭବିଷ୍ୟତରେ  ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପାଣିକୁ ନେଇ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ସଙ୍କେତ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜଳଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇପାରେ।

{"id":3585,"width":745,"height":615}

ଭବିଷ୍ୟତରେ ପାଣିକୁ ନେଇ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ହେବ କିମ୍ବା ନାହିଁ ତାହା ଏବେ କହିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ପାଣି ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ସାରିଛି। ପାଣିକୁ ନେଇ ବହୁଦେଶ ଭିତରେ ବିବାଦ ହୋଇସାରିଛି।  ଯଦି ଆମେ ଭାରତ କଥା କହିବା ତେବେ ଦିଲ୍ଳୀ-ହରିୟାଣା ଓ ତାମିଲନାଡୁ-କର୍ଣ୍ଣଟକ ସହିତ ବହୁ ରାଜ୍ୟରେ ପାଣିକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହାଛଡା ଜଳ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ଥାନ, ଚୀନ୍ ଓ ବାଲାଂଦେଶ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ବିବାଦରେ ରହିଛନ୍ତି।

{"id":3586,"width":755,"height":625}

ଭାରତର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଜଳ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଖୁବ୍ ଗମ୍ଭୀର। ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜାଣିହେବ   ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ  ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦେଖି। ବହୁ ସମାଜସେବୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମୟ ଧାରଣା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ  ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଜଳସଙ୍କଟ ଉଗ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଜାରି ରହିଛି ଓ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

{"id":3587,"width":755,"height":551}

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିବାଦ  ବଢିବ। ଯାହାକୁ ଜଳଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। ଏଥିରେ ୫ଟି ନଦୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ତାହା ହେଲା  ନୀଳ,  ଗଙ୍ଗା-ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର, ସିନ୍ଧୁ, ଟାଇଗ୍ରୀସ-ୟୁଫ୍ରେଟସ୍ ଓ କୋଲୋରାଡୋ ନଦୀ ସାମିଲ ରହିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ, ଏହି ତାଲିକାରେ  ଭାରତର ୩ଟି ନଦୀ ରହିଛି।  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଯଦି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷରେ ବିଶ୍ବର ବହୁ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଜଳ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ୟୁରୋପୀୟ ଆୟୋଗର ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର  (ଜେଆରଏସ୍) ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଜଳ ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ସାମାଜିକ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ବ ଜେଆରସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଫୋବିୟୋ ଫୋରୋନୋସି କହିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ୫୦ରୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ବିବାଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୭୫ରୁ ୯୫% ରଖିଛନ୍ତି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.