PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଦିବାନିଦ୍ରା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଉପରେ ପଡୁଛି କୁପ୍ରଭାବ, ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ବିପଦ କଳା ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୨: ରାତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶୋଇନପାରିବା, ଦିନରେ ନିଦ ଲାଗିବା ଏବଂ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏହି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଲେ, ଗ୍ଲୁକୋମା (କଳା ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ) ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ । ଉଚିତ୍‌ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ନ କଲେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତା ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ । ଗ୍ଲୁକୋମା ଯୋଗୁ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଫେରେନାହିଁ ।

ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦର ଅଭାବ ହେଲେ ଏହା ଯେକୌଣସି ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ । ବୟସ୍କ (ଖାସ୍‌କରି ପୁରୁଷ), ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କଠାରେ ଏହା ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା । ବିଏମ୍‌ଜେ ଓପନ୍‌ ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଗବେଷଣାରେ ବ୍ରିଟେନର ବାୟୋବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧ୍ୟୟନରେ ୪୦-୬୯ ବର୍ଷୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସାମିଲ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ନିଦ ଅଭ୍ୟାସ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଗଲା ।

୨୦୧୦ରୁ ୨୦୨୧ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ଗ୍ଲୁକୋମାର ୮,୬୯୦ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରାଗଲା । ସଂଖ୍ୟା ଆଧାରରେ ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସୁସ୍ଥ ନିଦ ପ୍ୟାଟର୍ନଯୁକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ଓ ଦିନର ନିଦରେ ଗ୍ଲୁକୋମା ଆଶଙ୍କା ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଥିଲା। ଅନିଦ୍ରା ଓ କମ୍‌ ବା ଅଧିକ ଶୋଉଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ଆଶଙ୍କା ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଥିଲା । ଭଲ ନିଦ ନ ହେବାରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର କ୍ଷମତା, ସ୍ୱଭାବ, ଶିଖିବା କ୍ଷମତା ଓ ସ୍ମୃତିଶକ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ ।

ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ୨୦୪୦ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ ୧୧.୨ କୋଟି ଲୋକ ଗ୍ଲୁକୋମାରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଆଖିରୁ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଯୋଡୁଥିବା ଅପ୍ଟିକ୍‌ ତନ୍ତ୍ରିକାକୁ ଗ୍ଲୁକୋମା ପ୍ରଭାବିତ କରେ । ଏଥିରେ ଆଖିର ଜ୍ୟୋତି-ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷରଣ ହୁଏ । ଉଚିତ୍‌ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ନ ହେଲେ, ଗ୍ଲୁକୋମା ଯୋଗୁ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର