ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଚିତା ଶାବକର ମୃତ୍ୟୁ, କାରଣ ଖୋଜୁଛି ବନବିଭାଗ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରୁ ଆଉ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଖବର ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ମହିଳା ଚିତା ଜ୍ବାଳା ଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇ ଥିବା ୪ ଟି ଶାବକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ତେବେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନର ବନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜାଣିବାକୁ ବିଭାଗ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଚିତାବାଘ ଛାଡିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ହେଲେ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଚିତାଙ୍କ ପରିବାର ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚିତାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏଠାରୁ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ତେବେ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଚିତାବାଘ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମହିଳା ଚିତା ସାସାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ଏପ୍ରିଲରେ ଉଦୟ ନାମକ ଏକ ଚିତାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ମହିଳା ଚିତା ଦକ୍ଷାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆଜି ଏକ ଚିତା ଶାବକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି କ୍ରମାଗତ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଥିବା ମନିଟରିଂ ଟିମ୍ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ କୁନୋ ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଗୁରୁତର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ତିନୋଟି ଚିତା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୪ ଟି ଚିତା ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଟି ଅଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଟି ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଚିତା ଏବଂ ୩ ଛୁଆ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.