PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଣେ କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି : ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଣେ କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସଂସଦର ପୂର୍ବତନ ଉପ ବାଚସ୍ପତି ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅବସରର ଅଭାବ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଏହି ରହସ୍ୟର ଖୁଲାସା ଜେନେଭାରେ ମାନବ ଅଧିକାର ପରିଷଦ (HRC) ରେ ମହିଳା ଅଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବିତର୍କ ସମୟରେ ହୋଇଛି ।

ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଏହି ବୈଠକ କରିଥିଲା । ଏହି ବୈଠକ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାମାନେ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାରର ସବୁଠୁ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି ।ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସଂସଦର ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି ଫୋଜିଆ କୁଫି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଜଣେ କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି । ମହିଳା ମାନେ ଅବସରର ଅଭାବ ଏବଂ ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ପନ୍ଥା ଆପଣେଉଛନ୍ତି । କେବଳ ଆର୍ଥିକ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ନଅ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବିକ୍ରୟ କରାଯାଉଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଆଶା ବାକି ନାହିଁ ।

ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର ମୁଖ୍ୟ ମିସେଲ ବାଚଲେଟ୍ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅଧିକ ବେରୋଜଗାରୀ, ସେମାନଙ୍କର ପୋଷାକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ମୌଳିକ ସେବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ଠାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ମହିଳା ମାଲିକାନା ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବାଚଲେଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧.୨ ମିଲିୟନ୍ ଝିଅ ଆଉ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହାଁନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର