ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

କେବଳ ‘ନାମ’ ବିକ୍ରି କରି ମୋଟା ଅଙ୍କର ଆୟ , ଲାଭକୁ କରି ଦେଲେ ଦାନ ... କୋଟିପତିଙ୍କ ମୁହଁରୁ ନିଜ ସଫଳତାର କଥା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହବସ୍ପଟ୍‌ର କୋ-ଫାଉଣ୍ଡର ଧର୍ମେଶ ଶାହ ୧୦ ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍‌ କମ୍‌( chat.com)ର ଡୋମେନ୍‌ ନାମ କିଣି ଥିଲେ। ଏବେ ଖବର ଆସିଛି କି ସେ ଏହି ଡୋମେନ ନେମ୍‌କୁ ବିକ୍ରି କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍‌ କମ୍‌କୁ ବିକ୍ରି କରି ଧର୍ମେଶ ଶାହଙ୍କୁ କେତେ ଅର୍ଥ ମିଳିଛି , ଏହାର ଖୁଲାସା ହୋଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସେ ସଲ୍‌ ଖାନ୍‌ ଓ ଖାନ୍‌ ଏକାଡେମୀକୁ ଲାଭାଂଶରୁ ୨୫,୦୦,୦୦ଡଲାରର ଅର୍ଥ ଡୋନେଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଧର୍ମେଶ ଶାହ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଆମେରିକୀୟ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୋର।

ଧର୍ମେଶ ଶାହ ୨୦୦୬ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଇନବାଉଣ୍ଡ ମାର୍କେଟିଂ ଓ ସେଲ୍‌ସ ସଫ୍ଟୱେୟାର କମ୍ପାନୀ ହବ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ର କୋ-ଫାଇଣ୍ଡର ଅଟନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ( ଏନୱାଇଏସଇ)ରେ ୨୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ବର୍ତ୍ତମାନର ମାର୍କେଟ୍‌ କ୍ୟାପିଟାଲାଇଜେସନର ସହ ଲିଷ୍ଟେଡ୍‌ ଅଛି।

{"width":680,"height":453}
Don't buy a $10 domain and other tips from HubSpot's Dharmesh Shah –  GeekWire

ଡୋମେନ୍‌ ନାମ ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍ କମ୍‌ କିଣି ଥିଲେ –

 ଶାହ ଆରମ୍ଭରେ ଡୋମେନ ନାମ ଚ୍ୟାଟ ଡଟ୍‌ କମ୍‌ କିଣି ଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଲିଙ୍କଡ୍‌ଇନ୍‌ରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ । ସେ ଡୋମେନ ନାମର ବ୍ୟବହାର କରି କୌଣସି ବି ନୂଆ ପ୍ରଡକ୍ଟ ତିଆରି କରି ନଥିଲେ। ଲିଙ୍କଡଇନ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍‌ କମ୍‌ ଡୋମେନ୍‌ ନେମକୁ କିଣିବାର କାରଣ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍‌ କମ୍‌ କିଣିବାର କାରଣ ସହଜ ଏବଂ ମୋତେ ଲାଗୁଛି କି  ଚ୍ୟାଟ୍‌ - ବେସଡ୍‌ ୟୁଏକ୍ସ ସଫ୍ଟ ୱେୟାରରେ ଆଗାମୀ ବଡ଼ ଜିନିଷ । ଏକ ନ୍ୟାଚୁରାଲ ଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର /ସଫ୍ଟୱେୟାର ସହ କମ୍ୟୁନିକେଶନ କରିବା ବହୁତ ସହଜ। ଏହି ଜେନେରେଟିଭକୁ ଏଆଇ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ କରାଯାଇଛି।

ସେ ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି , ମୁଁ ଡୋମେନ ନେମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ ଓ ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଶିଖିଛି। ୱାର୍ଡପ୍ଲେ ଡଟ୍‌ କମ୍‌ ( ମାଇଁ ୱର୍ଡ ଗେମ୍‌) ଲେଖା ଯାଇଥିବା ୧୫୦ମିଲିୟନ ଗେମ୍‌ ଓ ୧୬ ମିଲିୟନ ୟଜର୍ସଙ୍କୁ ହିଟ୍‌ କରିଛି। ଡୋମେନ୍‌ କିଣିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ, ଶାହ ଏକ ପଡକାଷ୍ଟରେ ଆସିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଥିଲେ କି ମୁଁ ଏହାକୁ ( ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍‌ କମ୍‌) କିଣିଛି। ଏହାର କାରଣ ଏହା କି ମୁଁ ଏଆଇ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହି କ୍ଲବରେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ମୁଁ କିଏ ।

ଧର୍ମେଶ ଶାହ ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି , ମୁଁ ୨୫୦,୦୦୦ ଡଲାରର ଲାଭ କମାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଅର୍ଥକୁ ସାଲ ଖାନ୍‌ ଓ ଖାନ ଏକାଡେମୀକୁ ଡୋନେଟ୍‌ କରିଦେଇଛି। ହେଲେ ଶାହ ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା କରିନାହାନ୍ତି କି ଚ୍ୟାଟ୍‌ ଡଟ୍‌କମ୍‌କୁ ସେ କେତେ ଅର୍ଥରେ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ସେ କ୍ରେତାଙ୍କର ନାମ ବି ଖୁଲାସା କରି ନାହାନ୍ତି। ଖାନ ଏକାଡେମୀ ଏକ ନନ୍‌ ପ୍ରଫିଟେବଲ ଶୈକ୍ଷିକ ସଙ୍ଗଠନ। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଶିଖା ନେଇ ମାଗଣାରେ ଅନଲାଇନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସିଲାବସ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.