ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ରଥଯାତ୍ରା ଏଂବ ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସିବ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ମାଝୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିବ
  • ||
  • ପଙ୍କରେ ଫସିଲେ ୩ ଦନ୍ତା ହାତୀ, ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ଆସି ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି
  • ||
  • ମୋହନା: ଶଳାକୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କଲା ଭିଣୋଇ
  • ||
  • ଜମି ବିବାଦକୁ ନେଇ ମାଆ ଓ ଝିଅଙ୍କୁ ଛୁରା ମାଡ଼ ଘଟଣା, ଜେଲ ଗଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୂରଜ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ରଚିଲା ଇତିହାସ, 'ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ'ରେ ପାଇଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଫେରିଲେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡି ହାତୀପଲ, ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଗାଁରେ ଭୟର ବାତାବରଣ
  • ||
  • ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ଦୁଇ ବଖରା ଘର, ନିଆଁରେ ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜି ଶେଷ ରଜ ଉତ୍ସବ: ସବୁଠି ପିଠା, ମିଠା, ପାନର ଆସର
  • ||
  • ଆଜି ପିତୃ ଦିବସ: ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ, ବାପା ବିଶ୍ବାସର ବରଗଛ, ଭରଷାର ଭବିଷ୍ୟତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ନାକେଦମ୍ କରୁଛି ତାତି, କାଲିଠୁ ମିଳିବ ଆଶ୍ୱସ୍ତି: ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ନାଇଟ୍‌ ଡ୍ୟୁଟି ଯୋଗୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ଡିଏନ୍‌ଏ

ବେଜିଂ,୨୭ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ରାତ୍ରିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଡିଏନ୍‌ଏ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଚୀନ୍‌ର କିଛି ଗବେଷକ ଏସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ନାଇଟ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ । ଏହାଯୋଗୁ ତା’ର ଡିଏନ୍‌ଏ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ । ତା’ଛଡା ଏହାଯୋଗୁ ସିଏ କ୍ୟାନ୍‌ସର, ହୃଦ୍‌ ଜନିତ, ସ୍ନାୟବିକ ଏବଂ ନିଃଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ ଜନିତ ରୋଗରେ ସିଏ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ ।
ଗବେଷକ ଦଳରେ ସାମିଲ ଥିବା ହଂକଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ସିଉ ୱାଇ ଚୋଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସିଫ୍ଟରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ୪୯ ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର ସୁସ୍ଥ ଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ପରେ ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ କି ରାତ୍ରିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା ଜୀବନ ପ୍ରତି ମାରାତ୍ମକ ଅଟେ । ଏମିତିକି ଗୋଟିଏ ରାତି ବି ଅନିଦ୍ରା ରହିବା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।
ଅନ୍ୟ ସିଫ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ନାଇଟ ସିଫ୍ଟରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦେହରେ ଡିଏନ୍‌ଏ ବ୍ରେକ୍‌ (ଡିଏନ୍‌ଏ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ସେଥିରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା)ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । ତା’ଛଡା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଡିଏନ୍‌ଏର ମରାମତି ପାଇଁ ଦେହରେ ସ୍ୱତଃସ୍ଫୃର୍ତ୍ତ ଭାବେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଜିନ୍‌ର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ ରାତି ଅନିଦ୍ରା ରହିଲେ ବି ଦେହରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଡିଏନ୍‌ଏର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ । ଏହାଯୋଗୁ ସେଇ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ କେତେକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ।
ଏହି ଗବେଷଣା ଯୋଗୁ ରାତିରେ ଅନିଦ୍ରା ହେବା ସହିତ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହେବାର ଲିଙ୍କ୍‌ ଥିବାର ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଉକ୍ତ ଗବେଷକ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.