PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ଏକ ଲିଟର ଇନ୍ଧନରେ କେତେ ମାଇଲେଜ ଦେଇଥାଏ ବିମାନ? ଶୁଣିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୬: ଦୁନିଆରେ ଏଭଳି ବହୁତ ଲୋକ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିସାରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁଆଜି ଏଭଳି କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବସିନାହାନ୍ତି। ଏମିତି ତ ଲୋକମାନେ ବିମାନ ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ ଅଧିକ କଥା ଜାଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ କ’ଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି କି ଏକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସମୟରେ ଏକ ଲିଟର ଇନ୍ଧନରେ କେତେ ମାଇଲେଜ ଦେଇଥାଏ? ଏ ବିଷୟରେ ଯେଉଁ ସୂଚନା ରହିଛି ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିହେବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏକ ବିମାନରେ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ବୋଇଂ ୭୪୭ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ତେବେ ଏକ ମିନିଟ ଯାତ୍ରା ବେଳେ ୨୪୦ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ବୋଇଂର ଓ୍ବେବସାଇଟ୍ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବୋଇଂ ୭୪୭ ରେ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଉଡାଣ ସମୟରେ ୩୬,୦୦୦ ଗ୍ୟାଲନ ଅର୍ଥାତ ୧,୫୦,୦୦ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବିମାନରେ ପ୍ରତି ମାଇଲ(୧୨ ଲିଟର ପ୍ରତି କିଲୋମିଟର) ପ୍ରାୟ ୫ ଗ୍ୟାଲନ୍ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ।

ଯଦି ବୋଇଂ ୭୪୭ରେ ଏକ କିଲୋମିଟରରେ ୧୨ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି ବିମାନ ୫୦୦ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୨ ଲିଟର ଇନ୍ଧନରେ ପ୍ରାୟ ଏକ କିଲୋମିଟା ଯାତ୍ରା କରାଇଥାଏ। ଏହା ଅନୁସାରେ ବିମାନ ଏକ କିଲୋମିଟରରେ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ କେବଳ ୦.୦୨୪ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବୋଇଂ ୭୪୭ ଭଳି ବିମାନ ଏକ ଲିଟରରେ କେତେ ଚାଲିଥାଏ, ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ୦.୮ କିଲୋମିଟା, ଯାହାକି ଶୁଣିବାକୁ କମ୍ ଲାଗିଥାଏ। ଏହା ବିମାନର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ୧୭୨,୮୦୦ ଲିଟରର ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର