PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷଙ୍କ ସ୍ଥିତି ହେବ ଖରାପ, ମହାକାଶରୁ ନଜର ରଖିବ ଇସ୍ରୋର ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୨୫।୩: ଏବେ ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବ ମହାକାଶରେ ମୁତୟନ ଆମର ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ ଗୁଇନ୍ଦା ନଜର। ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ ଇକ୍ବିପମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା(ଇସ୍ରୋ) ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ବିକାଶ ସଂସ୍ଥା  (ଡିଆରଡିଓ) ମିଳିତ ଭାବରେ ଏମିସାଟ୍ ଉପଗ୍ରହ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଇସ୍ରୋ ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ୧ ଅପ୍ରେଲରେ ମହାକାଶରେ ଛାଡିବ। ମହାକାଶରେ ଏହାର ମୁତୟନ ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୁଇନ୍ଦା ସେବାକୁ ବହୁତ କିଛି ବିକାଶିତ କରି ହେବ।

ଡିଆରଡିଓର ପୂର୍ବତନ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଏମିସାଟ୍ ଏକ ସାମରିକ ଉପଗ୍ରହ। ଏହା ଜରିଆରେ ସୀମାରେ ମୁତୟନ ଥିବା ଶତ୍ରୁପକ୍ଷରୁ ରାଡାର ଓ ସେନସର ଉପରେ ନଜର ରଖିହେବ। ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ଅଞ୍ଚଳ ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ୍ସ ନକସା ତିଆରି କରିବା ସହ ସେଠାରେ ଥିବା ମୋବାଇଳ ସହିତ ଅନ୍ୟ ସଞ୍ଚାର ଉପକରଣକୁ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଦେବ।ଇସ୍ରୋ ୧ ଅପ୍ରେଲ ସକାଳେ ୯ଟା ୩୦ମିନିଟରେ ପିଏସ୍ଏଲଭି-ସି ୪୫ ରକେଟରୁ ଏମିସାଟ୍ ସହିତ ୨୮ଟି ଅନ୍ୟ ବିଦେଶୀ ଉପଗ୍ରହକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବ। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେବେ ସମସ୍ତ ଉପଗ୍ରହଗକୁ ୩ଟି ବିଭିନ୍ନ କକ୍ଷପଥରେ ଛାଡିବ। ଏମିସାଟ୍ ୭୪୯ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ଥିବା ପୃଥିବୀର ଚାରିପଟେ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ୨୮ ସ୍ବଦେଶୀ ଉପଗ୍ରହ ୫୦୪ କିମି ଉଚ୍ଚତାରେ ରହିବ ଓ ପିଏସ୍ଏଲଭି ରକେଟର ୪ର୍ଥ ଷ୍ଟେଜ ପିଏସ୍-୪ ପ୍ରାୟ ୪୮୫ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତା ଥିବା କକ୍ଷପଥରେ ପରିକ୍ରମା କରିବ।  

ପିଏସ୍-୪ରେ  ୩ଟି ପୋଲୋଡ୍ ରହିବ। ଅଟୋମେଟିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ, ଅଟୋମେଟିକ୍ ପ୍ୟାକେଟ୍ ରିପୋଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ଓ ଏରିସ। ଏହି ୩ଟି ପୋଲୋଡସ୍ ମହାକାଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟୋଗ କରିବ। ଏମିସାଟ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୩-୨୦୧୪ରେ ଏନେଇ ପ୍ରଥମ ଥର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ଡିଫେନ୍ସ ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏହାକୁ କୌଟିଲ୍ୟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଜରିଆରେ ତିଆରି କରିବାକୁ ୮ ବର୍ଷ ସମୟ ନେଇଥିଲା। ବାଲକୋଟରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ଏନଟିଆରଓ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ସେ ସମୟରେ ୩୦୦ ଟି ମୋବାଇଲ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଲଗାତାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି। ୨୪ ଜାନୁଆରୀରେ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରୋ ଡିଆରଡିଓର ଉପଗ୍ରହ ମାଇକ୍ରୋସାଟ୍-ଆରକୁ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା। ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍ ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ଫଟୋ ଉଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର