PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ କି ନୁହେଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୧୧: ଜଳ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆବଶ୍ୟକତା। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହେବ ଏବଂ ଶରୀର ଡିଟକ୍ସିଫାଇ ରହିବ। ଦିନରେ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି, ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଆଉ କିଛି କୁହନ୍ତି, ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ପିଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ କେତେ ଏବଂ କିପରି ପିଇବା ଉଚିତ୍।

ରାତିରେ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା :

ମେଡିସିନ୍ ନେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଡିଟକ୍ସିଫାଇ ବା କ୍ଲିନ୍ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବାର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ କିମ୍ବା ଶୋଇବାର ଏକ,ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ରାତିରେ ଶରୀରର ହଜମ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସକାଳେ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିଯାଏ।

ଦିନରେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ରାତିରେ ହଜମ ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇବାର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଶରୀରରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଷିତ ହୋଇ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ଏହା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ହାଲୁକା ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ :

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ନିଜକୁ ସଫା କରିଥାଏ। ଏହା କ୍ରମାଗତ ଏସିଡିଟିରୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପିଇବା ଉଚିତ୍ :

ରାତିରେ ଶୋଇବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଶୋଇବାର ଦେଢରୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ରାତିରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ :

ସୁଗାର୍ ରୋଗୀ, ହୃଦ୍ ରୋଗୀ, କିଡ୍‌ନୀ ରୋଗୀ ତଥା ମାଇଗ୍ରେନ୍‌ରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାତିରେ ଶୋଇବାର ଚକ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ରାତିରେ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବେ ତେବେ ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଯିବେ। ବାରମ୍ବାର ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଚକ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ପରଦିନ ସେମାନେ ନିଦ୍ରା ଅଭାବରୁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବେ।