PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ଥାନା ସୁଆକାଠି ନିକଟରୁ ଦୁଇଟି ବଳଦ ବୋଝେଇ ଗାଡ଼ି ଜବତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟ୍
  • ||

ଶୀତ ଦିନେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ, ଡ୍ରାଇ ସ୍କିନ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୧୧: ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀତ ଋତୁ ଚାଲିଛି। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶୀତ ଋତୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଶୀତ ଦିନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଶୀତଦିନେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏହି ଋତୁରେ ଚର୍ମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତା। ଶୀତଦିନେ ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଶୀତ ଦିନେ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ, ଓଠ ଫାଟିବା ଏବଂ ଏକ୍ଜିମା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। କିଛି ଉପାୟ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶୀତ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଚର୍ମରେ କୋମଳତା ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଉପାୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ…

-ଶୀତଦିନେ ଚର୍ମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତା। ତେଣୁ ଆପଣ ଏପରି ଏକ ମଶ୍ଚରାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଥିବ। ଦିନରେ ଅତି କମରେ ୩-୪ ଥର ମଶ୍ଚରାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

-ଶୀତଦିନେ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଗରମ ପାଣି ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଗରମ ପାଣି ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହୋଇପାରେ।

-ଶୀତ ଋତୁରେ ସାବୁନର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ତ୍ୱଚା ଅତ୍ୟଧିକ ଶୁଖିଲା ଅଛି, ତେବେ ସ୍କ୍ରବ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ସ୍କ୍ରବ୍ ତେଲିଆ ଚର୍ମ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ।

-ଚର୍ମରେ କୋମଳତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହାତ ଓ ପାଦ ଧୋଇ କୌଣସି ଭଲ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

-ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଭାବନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାହା ନୁହେଁ। ଶୀତ ଦିନେ ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଜଳର ଅଭାବ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖେ। ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ।

-ଶୀତଦିନେ ସ୍କିନକୁ ଗ୍ଲୋଇଂ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଖାଦ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସ୍କିନ୍ ପାଇଁ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

-ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ହାତରେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଚିନିର ମିଶ୍ରଣ କିମ୍ବା ଆପଣ ମହୁ ଓ ଲେମ୍ବୁର ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ।