PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ

ବର୍ମିହାମ୍‌ ୦୫/ ୦୭ : ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ମିହାମର ଏଜବେଷ୍ଟନ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଜାରି ରହିଥିବା ୫ମ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ସହଜ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ଘରୋଇ ଦଳ । ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ବିଜୟ ପାଇଁ ୩୭୮ ରନ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାତ୍ର ୩ଟି ଓ୍ବିକେଟ ହରାଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିନେଇଛି । ହାତରେ ୭ ଓ୍ବିକେଟ ଥାଇ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକସ୍‌ଙ୍କ ଇଂଲିସ୍‌ ଟିମ୍‌ । ଫଳରେ ୫ ଟିକିଆ ଟେଷ୍ଟ ୨-୨ରେ ବରାବର୍‌ ହୋଇଛି ।

ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ବିଜୟ ପାଇଁ ୩୭୮ ରନ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ୭ ଓ୍ବିକେଟ ବାକିଥାଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ କବଜା କରିନେଇଛି । ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଟର୍‌ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକ ବଳରେ ଦଳ ସହଜ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ଲଞ୍ଚ ପରେ ପରେ ଭାରତ ଲଗାତାର ୩ଟି ଓ୍ବିକେଟ ନେଇ ଇଂଲଣ୍ଡର ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ବୈୟାରିଷ୍ଟୋ ଯୋଡି ପଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଜମି ରହିଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇନଥିଲେ ଦୁଇ ଭେଟେରାନ୍‌ ବ୍ୟାଟର୍‌ । ରୁଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୧୯ ଚୌକା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୪୨ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ଥିବା ବେଳେ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋ ୧୫ ଚୌକା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୧୧୪ ରନ କରି ନଟଆଉଟ୍‌ ଅଛନ୍ତି । ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ବେଳେ ବଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଦୁଇ ବ୍ୟାଟର୍‌ ଆଲେକ୍ସ ଲିସ୍ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ (୫୬ରନ) ଏବଂ ଜ୍ୟାକ୍‌ କ୍ରୋଲି ୪୬ ରନ କରି ଦଳକୁ ଭଲ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୩ ରନ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ୩ଟି ଓ୍ବିକେଟ ହରାଇ ବ୍ୟାକ୍‌ ଫୁଟକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲା । ଓଲି ପୋପ୍‌ ଖାତା ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋ ଯୋଡି ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ପଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଜମି ରହିଥିଲେ । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ଏକମାତ୍ର ବୋଲର ଭାବେ ଦୁଇଟି ଓ୍ବିକେଟ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବୋଲର ଓ୍ବିକେଟ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାନ୍ତି ।

ମ୍ୟାଚ୍‌ ସାରାଂଶ:

ଟସ୍‌ ଜିତି ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଇଂଲଣ୍ଡ । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତ ଋଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ୧୪୬ରନର ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଇନିଂସ ଏବଂ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ଧମାକାଦାର ୧୦୪ ରନ ବଳରେ ୪୧୬ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଜେମସ ଆଣ୍ଡରସନ ସର୍ବାଧିକ ୫ଟି ଓ୍ବିକେଟ ନେଇଥିଲେ । ଜବାବଦରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୮୪ ରନରେ ହିଁ ସୀମିତ ରହିଥିଲା । ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟର୍‌ ଭାବେ ଶତକ (୧୦୬ରନ) କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଭାରତ ୧୩୨ ରନରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅଧିନାୟକ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ୩ଟି ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସାମୀ ୨ଟି ଓ୍ବିକେଟ ନେଇଥିଲେ । ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଭାରତ ୨୪୫ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ଚେତେଶ୍ବର ପୁଜାରାଙ୍କ ୬୬ରନ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ହିରୋ ପନ୍ତଙ୍କ ୫୭ ରନ ବଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩୭୮ରନର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦେଇଥିଲା ଭାରତ । ଜବାବରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ ଓ୍ବିକେଟ ହରାଇ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିନେବା ସହ ୫ଟିକିଆ ସିରିଜକୁ ୨-୨ରେ ବରାବର୍‌ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଭାରତରେ ଐତିହାସିକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ବିଜୟ ଆଶା ଧୂଳିଶାତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର