PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ସୀମାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖୁଛନ୍ତି ନିଜର ସ୍ପର୍ମ

ଗୋରଖପୁର,୧୫।୩: ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରତିଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହା ସହ ଆମର ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଶହୀଦ ହେଉଛନ୍ତି। କିଛି ଯବାନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆହାତ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ମହୁର୍ତ୍ତରେ ଜୀବନ-ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବୀର ସୈନିକ ଏବେ ଭବିଷ୍ୟତର ବିପଦକୁ ଦେଖି ‘ସ୍ପର୍ମ ଫ୍ରିଜିଙ୍ଗ’ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ଯବାନ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିକଟରେ ବିବାହ ହୋଇଛି। ସନ୍ତାନ ନାହାନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ସୀମାରେ ଲଢିବାକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଛି। ଯଦି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଶହୀଦ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଜରିଆରେ ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇପାରିବ।

source: https://www.sunfert.com

ଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ପୂର୍ବଞ୍ଚଳର ୩୫୦ ଯବାନ ନିଜର ସ୍ପର୍ମ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଛୁଟିରେ ସୀମାକୁ ଫେରିଥିବା ୧୧ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜର ସ୍ପର୍ମ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୬ ଜଣ ଯବାନ ଏକ ଫର୍ଟିଲିଟି ସେଣ୍ଟରରେ  ସ୍ପର୍ମ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ନବବିବାହିତ ଯବାନ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସ୍ପର୍ମ କେବେ କୌଣସି ଯବାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାରରେ ଆସିନାହିଁ।    

source: https://parkavefertility.com/

ଗୋରଖପୁରରେ ଏହି ସୁବିଧା ୩ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖିହେବ। ଏଥିପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଯବାନଙ୍କୁ। ଯବାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଇଞ୍ଜିନିୟର, ମ୍ୟାନେଜର ଓ ଏନ୍ଆରଆଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ସ୍ପର୍ମକୁ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଓଭାରିରେ ପ୍ରତ୍ୟରୋପଣ କରାଯିବା ଦ୍ବାରା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଥାଏ। ସ୍ପର୍ମକୁ ଲ୍ବିକିଡ ନାଇଟ୍ରେଜେନର କଣ୍ଟେନରରେ ୧୯୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଥଣ୍ଡାରେ ରଖାଯାଇଥାଏ। ସ୍ପର୍ପକୁ ବରଫ ଖଣ୍ଡ ଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର