PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ପଞ୍ଜାବରେ ୪ଟି ଏଫ୍‌-୧୬ ଯୁଦ୍ଧବିମାନର ପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧ ।୪(ଏଜେନ୍ସି): ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଉଭୟ ସ୍ଥଳଭାଗ ଏବଂ ଆକାଶମାର୍ଗରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଉସୁକାଇବା ଭଳି ହରକତ କରିଛି । ଏଲଓସିରେ ପାକ୍‌ ଆକ୍ରମଣରେ ଆଜି ଜଣେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଆଉ ଜଣେ ନାବାଳିକା ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର କେତେକ ସାମରିକ ବିମାନ ପଞ୍ଜାବ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ଭାରତ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ପଣ୍ଡ କରିଦେଇଛି ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ରବିବାର ରାତି ୩ଟା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର କିଛି ବିମାନ ଭାରତୀୟ ସୀମା ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବାର ରାଡାରରେ ଧରାପଡିଥିଲା । ଏକ ବଡ଼ ଆକାରର ଡ୍ରୋନ ସହିତ ଚାରିଟି ଏଫ୍‌-୧୬ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପଞ୍ଜାବର ଖେମକରନ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାର ଅତି ନିକଟକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହା ଦେଖି ତୁରନ୍ତ ନିଜର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଏମକେଆଇ ଏବଂ ମିରେଜ ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପାକ୍‌ ବିମାନ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ନିଜ ଦେଶ ଆଡକୁ ଫେରିଯାଇଥିଲେ ।

ପାକିସ୍ତାନ ରବିବାର ଯେଉଁ ହରକତ କରିଛି, ସେଥିରୁ ସିଏ ପଞ୍ଜାବ ସୀମାନ୍ତରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳସେନା କିପରି ବିଭିନ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ସବୁ ମୁତୟନ କରିଛି, ସେସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୁଞ୍ଚ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (ଏଲ୍‌ଓସି)ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ପ୍ରବଳ ଗୁଳିଗୋଳା ମାଡ଼ କରିଛି । ଏଥିରେ ଜଣେ ବିଏସ୍‌ଏଫ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସହିଦ୍‌ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଜଣେ ନାବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେହିଭଳି ଏହି ଗୁଳିଗୋଳା ମାଡ଼ରେ ୬ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ୧୧ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପାକ୍‍ ସେନା ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାର କ୍ରିଷ୍ଣାଘାଟି, କର୍‌ନୀ, ମାନ୍‌କୋଟ, ଗୁଲପୁର, ଦେଗୱାରଶାହାପୁର ଓ ପୁଞ୍ଚ ସବ୍‌ସେକ୍ଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସେନା ଶିବିର ଓ ଜନବସତି ଉପରକୁ ପ୍ରବଳ ଗୁଳିଗୋଳା ବର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ପୁଞ୍ଚର ଏକ ଫରୱାର୍ଡ ପୋଷ୍ଟରେ ନିୟୋଜିତ ବିଏସ୍‌ଏଫ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଟି. ଆଲେକ୍ସ ଲାଲମିନିଲୁନ ଓ ତାଙ୍କର ୫ ଜଣ ସାଥୀଙ୍କ ଦେହରେ ଗୁଳି ଲାଗିଥିଲା । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଲାଲମିନିଲୁନ୍‌ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେହିଭଳି ଶାହାପୁର ସବ୍‌ସେକ୍ଟରରେ ଥିବା ଏକ ଘର ଉପରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଳା ପଡିଥିଲା । ଏଥିରେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ସୋବିୟା ନାମକ ଜଣେ ୫ ବର୍ଷୀୟା ବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ସଦସ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର