PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

‘ଭାରତ ଯୋଡୋ ଯାତ୍ରା’ରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ମହିଳାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ଟିପ୍‌ସ, କହିଲେ ଯଦି ଏପରି କରନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଦାବି କରୁଛି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚାଲିଥିବା ‘ଭାରତ ଯୋଡୋ ଯାତ୍ରା’ର ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତି ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ହେଲେ ବିଜେପି ରାଜନେତା ମାନେ ଏହାକୁ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଯୋଡି ଦେଖୁଛନ୍ତି । ‘ଭାରତ ଯୋଡା ଯାତ୍ରା’ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଭା ଜିଲ୍ଲାର ରୁସ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମ ଦେଇ ଯାଉଥିଲା, ଏକ କୃଷକ ପରିବାରର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ରାହୁଲଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ସେ ଚାହାନ୍ତି ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ ହେଉ ତେବେ ସେ କୃଷକଙ୍କ ଋଣ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଅନୀତା ମହାଜନ ନାମକ ଏହି ମହିଳା କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ ଯଦି ସେ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା କରନ୍ତି, ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ସରକାର ଗଠନ ହେବ । ରାସାୟନିକ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ବିଧବାମାନଙ୍କ ସରକାରୀ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ୨୦୧୮ ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ ହୁଏ ତେବେ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ ହେବ । ଏହି ଘୋଷଣା କୃଷକ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଥିଲା । ତେବେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ କଂଗ୍ରେସର ୨୨ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା କାରଣରୁ କମଲ ନାଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦, ୨୦୨୦ରେ ପତନ ହୋଇଥିଲା । କମଲ ନାଥ ସରକାରଙ୍କ ପତନ ପରେ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି ପୁଣିଥରେ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲା ।

ସୂଚନାଥାଉକି, ରାହୁଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ‘ଭାରତ ଯୋଡୋ ଯାତ୍ରା’ ୨୩ ନଭେମ୍ବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ବୁରହାନପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ୪ ରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମାଲୱା-ନିମାର ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର