PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଏହି ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୩୫୦୦୦ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରଖିଥିଲେ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ, ୬୦୦ଥର ହୋଇଥିଲା ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

https://www.gq-magazine.co.uk

କାରିବିଆନ ସାଗର ସ୍ଥିତ ଏକ ଦ୍ବୀପ ଦେଶ ଅଛି ଯାହାର ନାଁ ହେଉଛି କ୍ୟୁବା। ଯାହାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ। ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ୩୫୦୦୦ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା ହେଲା ପରେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ନ୍ୟୟର୍କ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି, ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିଲେ। କ୍ୟୁବାର ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋ। ୧୯୫୯ ମସିହାରେ କ୍ରାନ୍ତି ଜରିଆରେ ଆମେରିକା ପିଣ୍ଡୁ ଫୁଙ୍ଗେନସିଓ ବତିସ୍ତାର ନାନାସାହିଙ୍କୁ ବାହାରେ ଫୋପାଡ଼ି ସେ ପାଓ୍ବାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ କ୍ୟୁବାର ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ୨୫ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ୯୦ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ବ୍ରିଟେନର ମହାରାଣୀ ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ରାଜାଙ୍କ ପରେ ଦୁନିଆଁର ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟାଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ।  ଯିଏକି ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ କରିଥିଲେ। ୧୯୫୯ରୁ ୧୯୭୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କ୍ୟୁବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ୧୯୭୬ରୁ ୨୦୦୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ନାମ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି। ଏହି ରେକର୍ଡ ସେ ଭାଷଣ ଦେବାରେ ପାଇଥିଲେ। ୨୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୬୦ରେ ସେ ଯୁଗ୍ମ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯ ମିନିଟର ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୭ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦ମିନିଟର ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ୧୯୮୬ରେ  କ୍ୟୁବାରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କର ଏକ ଗାଈ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଯାହାର ନାଁ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରହିଛି। କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କର ଗାଈ ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ଦେଉଥିବାରୁ ତା ନାଁ ରେକର୍ଡରେ ରହିଥିଲା। ଏହି ଗାଈ ଏକ ଦିନରେ ୧୧୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦେଉଥିଲା।

କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କର ଦାବି ଥିଲା କି ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ଥର ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇ୍‌ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ସେ ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ଆମେରିକା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ  ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସି ଏଜେନ୍ସିକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଦାବି ଥିଲା କି ତାଙ୍କର ହତ୍ୟା ପଛରେ ବିଷାକ୍ତ ଔଷଧ, ବିଷାକ୍ତ ସିଗାରେଟ୍, ବିଷାକ୍ତ ପାଉଡରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଷାକ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର