PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ସମେତ କେତେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶାନ୍ତି ଜୁଏଲର୍ସ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଗୋବିନ୍ଦପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ‘ପକ୍ଷୀଗ୍ରାମ’ ମାନ୍ୟତା, ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ୩ ଗାଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବରମୁଣ୍ଡା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୫୦କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୪ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ଓଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ବାବୁସାନ ମହାନ୍ତି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତା ସୋମପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗ୍ୟାରେଜ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ, ୮୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଧିରେ ଧିରେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖକୁ ଟାଣି ନିଏ ଏହି ଖାଦ୍ୟ, ଆପଣ ଖାଉନାହାନ୍ତି ତ ଏସବୁ ?

ଆମର ଜୀବନ ଏହି କଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ ଯେ, ଆମେ କ’ଣ ଖାଉଛୁ ଓ କିଭଳି ଜୀବନଶୈଳି ବିତାଉଛୁ? ଅଜଣାତରେ ବହୁତ ଗୁଡିଏ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଫଳରେ ଶରୀରର ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ଧୀରେ ଧୀରେ ମୃତ୍ୟୁର ନିକଟତର ହୋଇଯାଏ।

-ସୋଡା ପିଇବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ। ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କାର୍ବୋନେଟେଡ୍‌ ଓ୍ବାଟର ଓ ସ୍ବିଟନେସ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ସୋଡାରେ ଅନେକ ଗୁଡିକ ଅବାଞ୍ଛିତ ମିଠା ରହିଥାଏ, ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଷ୍ଟୋର କରି ରଖିଥାଏ।

-ମହୁଫେଣାରୁ ତୁରନ୍ତ ବାହାରିଥିବା ମହୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ କ୍ଷତିକାରକ। କାରଣ ଫାଶ୍ଚରାଇଜେସନ୍ ପ୍ରୋସେସ୍‌ ହୋଇନଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନେକ ଗୁଡିଏ କ୍ଷତିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ଜିନିଷ ରହିଥାଏ। ଯାହାକୁ ଖାଇବା ଫଳରେ ଦୁର୍ବଳ ଲାଗିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।

-ପ୍ରେଞ୍ଚ ଫ୍ରାଏଡ୍‌ ଖାଇବା ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ। କିନ୍ତୁ ଖାଇବା ଫଳରେ ଦେହ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍‌ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ।

-ପ୍ରୋସେସଡ ମିଟ୍‌କୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରାଯାଉଛି ଓ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାର ସେବନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଫଳରେ ହାଇ ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।