PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ଷ୍ଟର ସୋନୁର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଢିଲା, ଜଣେ କନେଷ୍ଟବଳକୁ ବସାଇ ଅନ୍ୟସବୁ କର୍ମଚାରୀ ବୁଲୁଥିଲେ…

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪/୦୬: ପ୍ରାୟ ବର୍ଷକ ତଳେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ୍‌ରେ ରହୁଥିବା କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ଷ୍ଟର୍‌ ଶେଖ୍‌ ହାଇଦର କଟକ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ପୁଲିସ୍‌ ହେପାଜତରେ ଥିବା ବେଳେ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯଦିଓ ପରେ ହାଇଦରକୁ ପୁଲିସ୍‌ ଧରିବା ସହ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲା ତଥାପି କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଏସକର୍ଟରେ ହେଳା ଜଳ ଜଳ ବାରି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଯାହା ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା । ହେଲେ ଏହି ଘଟଣା ପରେ ବି ଜେଲ୍‌ ବିଭାଗ କିଛି ଶିଖିଲାନି । ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ତଥା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍‌ ସୋନୁ ଘୋଷ୍‌ର ସୁରକ୍ଷାରେ ବି ଅନୁରୂପ ଢିଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗୁରୁବାର ବୁର୍ଲା ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏଭଳି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ବି ଚକିତ କରିଦେଇଥିଲା । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜେଲ୍‌ର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଥାଟିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ, ସୋନୁକୁ ପୁଲିସ୍‌ ଏସକର୍ଟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ଢିଲା ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିବା କହିଥିଲେ । ସେପଟେ, ଜେଲ୍‌ ଡିଆଇଜି ଅନୁସୟା ଜେନାଙ୍କୁ ଏନେଇ ପଚାରିବାରେ, ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ହେବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍‌ ସୋନୁ ଘୋଷକୁ ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ପୁଲିସ୍‌ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଏହା ପରଠାରୁ ସେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଉପ କାରାଗାରରେ ରହୁଛି । ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ଯୋଗୁ ସୋନୁର ଗୋଡ଼ରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା । ଉକ୍ତ ଗୁଳି ବାହାରି ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଅନେକ ସମୟରେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଦରଜ ହେବା ସହ ସୋନୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଛି । ତେଣୁ ତାକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବୁର୍ଲା ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାର ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରି ବିଭାଗରେ ଚିକିତ୍ସିତ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ବୁଧବାର ସୋନୁର ପୁଣିଥରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାରୁ ୧/୪ ପୁଲିସ୍‌ ଏସକର୍ଟରେ ତାକୁ ବୁର୍ଲା ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ବୁର୍ଲା ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ କେବଳ ଜଣେ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ଭରସାରେ ସୋନୁକୁ ଏକ ଗଛତଳେ ବସାଇ କାର୍ଯ୍ୟରତ ପୁଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଓ ଜେଲ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଦୂରରେ ବୁଲୁଥିବା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କିଛି ସମୟ ପରେ ସୋନୁକୁ ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜରି ବିଭାଗରୁ ଅର୍ଥୋପେଡ଼ିକ ବିଭାଗକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ବି କାର୍ଯ୍ୟରତ ପୁଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣ ହିଁ ସାଙ୍ଗରେ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ନିଜ ନିଜ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଜେଲ୍‌ରେ ଥିବା କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଅଣାଯିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବାର ଜେଲ୍‌ ମାନୁଆଲ୍‌ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ଜେଲ୍‌ ବିଭାଗରେ ବାରମ୍ବାର ଏହି ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଉଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ହାଇଦର ଫେରାର୍‌ ପଛରେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ପୁଲିସ୍‌ ଓ ଜେଲ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏହି ଅବହେଳା ମୁଖ୍ୟ କାରଣଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହି ଘଟଣା ପରେ ବି ଜେଲ୍‌ ବିଭାଗ କି ପୁଲିସ୍‌ ଶିକ୍ଷା ପାଇଲାନି ।