PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୀଳଗିରି ସହରରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛି କୁଳଡିହା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ଜର୍ମାନୀ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୪-୩ ଗୋଲରେ ହରାଇଲା ଜର୍ମାନୀ
  • ||
  • ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଲା ଚୋର : ଲୁଟି ନେଲା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସୁନାଗହଣା, ନଗଦ ୧ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ରିପୋର୍ଟରେ ଦୋହଲି ଗଲା ଆଦାନୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ , କୋଟିପତିଙ୍କ ତାଲିକାରୁ ଖସି ରହିଲେ ୭ମ ନମ୍ୱରରେ
  • ||

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଲେ ଗୋଆ ସରକାର, ବିରୋଧୀ କହିଲେ….

  • ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଗୋଆ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ବିରୋଧୀ କହିଲେ ରାଜକୋଷ ଖାଲି କରିଛି ବିଜେପି
  • ସରକାର କହିଲେ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀ ୨୬ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଲେ ଗୋଆ ସରକାର । ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଆର ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଏବେ ରାଜନୈତିକ ଝଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିରୋଧୀ ଗୋଆ ଫରୱାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଏହି ଆଦେଶକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାରେ ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ କଲେକ୍ଟର ଜ୍ୟୋତି କୁମାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନୁହେଁ ।

ଏଠାରେ ଗୋଆ ଫରୱାର୍ଡ ପାର୍ଟି (ଜିଏଫପି) ମୁଖ୍ୟ ବିଜୟ ସରଦେଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ ସାୱନ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ରାଜକୋଷ ଖାଲି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡୁଛନ୍ତି । ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସର୍କୁଲାରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଆର କଲେକ୍ଟରେଟ୍ ଦ୍ବାରା ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୩ରେ ମଥାନି ସାଲଦାନହା ପ୍ରଶାସନିକ ପରିସରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି, ଯାହା ପରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆଗ୍ରହୀ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଯୋଗଦାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

କଲେକ୍ଟର ଦୁଇଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ସର୍କୁଲାରକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଜିଏଫପି ମୁଖ୍ୟ ସରଦେଶାଇ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହା ଯୋଗଦାନ ନା ଜବରଦସ୍ତି ଆଦାୟ ? ଗୋଆ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି କି ? ଗୋଆ ସରକାର ଏବଂ ଏହାର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷ ଖାଲି କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ଗୋଆ ସଭାପତି ଅମିତ ପାଲେକର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁର୍ନିୀତିଯୁକ୍ତ ଆଚରଣର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆପଣ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କାହିଁକି ? ତେବେ ବିବାଦକୁ ନେଇ ସଂଗ୍ରହକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ତଥା ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି ।