PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଆସିବ ନୂଆ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍: ଗୋଲାକାର ନୁହେଁ ବହୁଭୂଜ ବିଶିଷ୍ଟି, ଏଥିରେ ରହିବ ୧୨ଟି ପାର୍ଶ୍ବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୩: ସରକାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍ ପ୍ରଚଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି କଏନ ଗୋଲାକାର ନହୋଇ ବହୁଭୁଜ ବିଶିଷ୍ଟ ହେବ। ଏହି ବହୁଭୁଜ କଏନ୍‌ର ୧୨ଟି ପାର୍ଶ୍ବ ରହିବ। କଏନ୍‌ର ବାହ୍ୟପାର୍ଶ୍ବ ବ୍ୟାସ ୨୭ ମିଲିମିଟର ରହିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଓଜନର ୮.୫୪ ଗ୍ରାମ୍ ରହିବ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ନୂଆ ଧାତବ ମୁଦ୍ରାଟି ତମ୍ବା, ଦସ୍ତା ଏବଂ ନିକେଲକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଧାତବ ମୁଦ୍ରାର ବାହ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ତମ୍ବା, ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଦସ୍ତା ଏବଂ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ନିକେଲ ରହିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ତମ୍ବା, ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଦସ୍ତା ଏବଂ ୫ ପ୍ରତିଶତ ନିକେଲ ରହିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଜନ ଔଷଧୀ ଦିବସ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ସିରିଜ୍‌ର ୧ ଟଙ୍କିଆ, ୨ ଟଙ୍କିଆ, ୫ ଟଙ୍କିଆ ଏବଂ ୧୦ ଟଙ୍କିଆ ଏବଂ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ କଏନ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ନୂଆ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ସମେତ ସତ୍ୟମେବ ଜୟତେ ଲେଖା ରହିବ। ବାମପଟେ ହିନ୍ଦୀରେ ‘ଭାରତ’ ଏବଂ ଡାହାଣ ପଟେ ଇଂରାଜୀରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ଲେଖାଯିବ। ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନର ପଛ ପାର୍ଶ୍ବରେ ସଂଖ୍ୟାରେ ୨୦ ଲେଖାଯିବ। ଏହି ଲେଖାର ଉପରେ ଟଙ୍କାର ପ୍ରତୀକ ରହିବ। ଏଥିସହିତ ଭାରତର କୃଷି ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ କଏନରେ ବାମପାର୍ଶ୍ବରେ ଶସ୍ୟର ଏକ ଡିଜାଇନ ରହିବ। ଡାହାଣ ପଟର ଉପର ଭାଗରେ ହିନ୍ଦୀରେ ୨୦ ଏବଂ ତଳେ ଇଂରାଜୀ ଅକ୍ଷରରେ ଟ୍ବେଣ୍ଟି ରୁପିଜ୍ ଲେଖା ରହିବ। କଏନ କେନ୍ଦ୍ରର ବାମପାର୍ଶ୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ବର୍ଷ ରହିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର