PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଆସ୍ଥା ଭୋଟ ଉପରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଡେଡଲାଇନ୍ ସମୟ ସରିଲା,ଏବେ ବି ଅସ୍ପଷ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି

ବେଙ୍ଗାଲୁର,୧୯।୭: କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ। ବିଧାସଭାରେ କାଲିଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡିଏସର କୁମାରସ୍ବାମୀ ସରକାରଙ୍କ ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷଣ ଜାରି ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସରକାର ରହିବ କି ନାହିଁ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ସମୟ ସହିତ  ଅଡୁଆ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବହୁମତ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦ୍ବିପ୍ରହର ସାଢେ ଗୋଟାଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଡେଡଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ସରିଯାଇଛି। ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକ୍ରମ ଆଗକୁ କେଉଁ ମୋଡ ନେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡିଏସର ବିଧାୟକମାନେ ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ରଖିଥିଲେ।

ଚର୍ଚ୍ଚା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ରାଜ୍ୟରେ ଜାରି ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବ। ଏହାପରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ ହେବ। ରାଜ୍ୟରେ ଯେବେଠାରୁ ଜେଡିଏସ୍-କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି ସେବେଠାରୁ ଏହାକୁ  ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ଦରକାର। ବିଜେପି ଏବେ ବି ସରକାର ଗଠନ କରିପାରେ। କୌରସି ତରବର ହେବା ଦରକାର ନାହିଁ, ଆପଣମାନେ ସୋମବାର କିମ୍ବା ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ କରିପାରନ୍ତି।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତି ରମେଶ କୁମାର ବିଜେପିକୁ କହିସାରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇନାହିଁ ସେ ଯାଏ ଆପଣ  ଆସ୍ଥା ଭୋଟ ପାଇଁ କହିପାରିବେ ନାହିଁ। ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଜେଡିଏସ୍ ଓ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାନସଭାରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ। ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବେ।