PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

ଗୁଜୁରାଟର ଅପରାଜୟ ବିଧାୟକ; ୩୨ ବର୍ଷ ଧରି ହାରିନାହାଁନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ, ସ୍ବାଧୀନ-କଂଗ୍ରେସ ଆଉ ଏବେ ଅଛନ୍ତି ବିଜେପିରେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁଜୁରାଟ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଏଥର ନିଜର ବିଜୟକୁ ବଳବତର ରଖିବାପାଇଁ ସସମ୍ତ ପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପିର ୨୭ ବର୍ଷର କ୍ଷମତାର ସୁଖକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାର କଥା କହୁଛି । ଆପ୍ (AAP) ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ତ୍ରିକୋଣୀୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଗୁଜୁରାଟରେ ଏପରି କିଛି ଆସନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଛି । ସେ ଯେଉଁ ଦଳର ହେଇଥାନ୍ତୁ ନାଁ କାହିଁକି ସେ ଜିତିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ଆସନ ହେଉଛି ଦ୍ୱାରକା, ଯେଉଁଠାରୁ ପାବୁଭା ମାନେକ ୩୨ ବର୍ଷ ଧରି ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି ।

ପାବୁଭା ମାନେକ ପ୍ରଥମେ ସ୍ବାଧୀନ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜିତିଥିଲେ, ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଯାଇଥିଲେ, ସେଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଆଉ ଏଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜିତୁଛନ୍ତି । ଏଥର ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛି । ୧୯୯୦ ପରଠାରୁ ପାବୁଭା ମାନେକ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରି ନାହାଁନ୍ତି । ସେ ୧୯୯୦, ୧୯୯୫ ଏବଂ ୧୯୯୮ ରେ ସ୍ବାଧୀନ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ । ମାନେକ ତିନିଥର ଜିତିଥିଲେ । ତା’ପରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇ ୨୦୦୨ ରେ ଦ୍ୱାରକା ଆସନରୁ ଜିତିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ବିଜେପିରୁ ସେ ୨୦୦୭, ୨୦୧୨ ଏବଂ ୨୦୧୭ ରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ ।

୨୦୧୨ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ପାବୁଭା ମାନେକ ୫୬୧୬ ଭୋଟରେ କଂଗ୍ରେସର ଅହିର କାଣ୍ଡୋରିଆ ମୁଲୁଭାଇ ରଣମଲଭାଇଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ମାନେକ ମୋଟ ୭୩୪୩୧ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ଅହିର ୬୭୬୯୨ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ । ସେହିଭଳି ୨୦୧୭ ରେ, ମାନେକ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅହିରଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଭୋଟ୍ ଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର