PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଗୁଜୁରାଟ ନିର୍ବାଚନ : ଗୁରୁବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୯ ଆସନ ପାଇଁ ହେବ ମତଦାନ, ମୈଦାନରେ ଅଛନ୍ତି ୭୮୮ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୧୪୩୮୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ହେବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ୮୯ ଆସନରେ ୭୮୮ ଜଣ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ ନିଜର ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେପି ଶାସିତ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟାରେ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ସକାଳ ୮ ଟାରୁ ୫ ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୪୩୮୨ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ।

ତେବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହେବାକୁଥିବା ଏହି ୮୯ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୧୭ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୪୮ ଟି, କଂଗ୍ରେସ ୪୦ଟି ଜିତିଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୩୬ ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହି ମହାଯୁଦ୍ଧରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି, ସମାଜବାଦି ପାର୍ଟି, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ-ମାର୍କ୍ସବାଦୀ (ସିପିଆଇ-ଏମ) ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଟ୍ରାଇବାଲ ପାର୍ଟି ଭଳି  ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ସମସ୍ତ ୮୯ ଆସନରେ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ନୂତନ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା AAP ୮୮ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି । ସୁରଟ ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଏହାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗୋଟିଏ ଆସନରୁ ଓହରିଛି ଦଳ । ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବିଏସପି ୫୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ବିଟିପି ୧୪ ଏବଂ ସିପିଆଇ-ଏମ ଚାରି ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନରେ ୩୩୯ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

ମୋଟ ୭୮୮ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ଜଣ ମହିଳା, ଯେଉଁଥିରେ ନଅ ଜଣ ବିଜେପିର ଏବଂ ୬ ଜଣ କଂଗ୍ରେସର ଏବଂ ୫ ଜଣ ଆପ୍‌ର ଅଛନ୍ତି ।  ଗୁରୁବାର ମତଦାନକୁ ଯାଉଥିବା ସୌରାଷ୍ଟ୍ରର ଦେବଭୂମୀ ଦ୍ୱାରକା ଜିଲ୍ଲାର ଖମ୍ବଲିଆ ଆସନରୁ AAP ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଇସୁଦାନ ଗଡଭି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି AAP ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ଗୋପାଳ ଇଟାଲୀ ସୁରଟର କାଟାରଗାମରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାମନଗର (ଉତ୍ତର) ରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା କ୍ରିକେଟର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରିବାବା ଜାଡେଜା ଏବଂ ସୁରଟର ବିଭିନ୍ନ ଆସନରୁ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ହର୍ଷ ସାଙ୍ଗଭି ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣେଶ ମୋଦୀ ଏବଂ ଭବନଗରର ପାଞ୍ଚ ଥର ବିଧାୟକ ପାର୍ସୋତମ ସୋଲଙ୍କି ଅଛନ୍ତି ।  

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସୁଗମ ଆଚରଣ ପାଇଁ ମୋଟ ୨୨୦୨୮୮ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ଡ୍ୟୁଟିରେ ରହିବେ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୭୯୭୮ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଫିସର ଏବଂ ୭୮୯୮୫ ମତଦାନ ଅଧିକାରୀ ଡ୍ୟୁଟିରେ ରହିବେ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର