PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ

ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଏକଦା ମରୁଭୂମି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଏକ ନଗରକୁ ଗଲେ । ନଗରରେ ତାଙ୍କର ଆସିବା ଖବର ଶୁଣି ସେଠିକାର ରାଜା ବହୁତ ଖୁସି ହେଲେ ଏବଂ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲେ । ରାଜାଙ୍କ ମନରେ ବହୁ ଦିନରୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କିମାରୁଥିଲା । ସେ ଭାବିଲେ ବୁଦ୍ଧଜୀଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ସେହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବେ । ସେଇଆ କଲେ । ସେ ବୁଦ୍ଧଜୀଙ୍କ ସହ ଦେଖା ହୋଇ ନଗରକୁ ଆସିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ କଲେ ଏବଂ ସେହି ପ୍ରଶ୍ନଟି ପଚାରିଲେ । ପ୍ରଶ୍ନଟି ଥିଲା, ‘ଏମିତି ଦୁନିଆରେ କିଏ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ମହାନ୍‌ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କେହି ଜାଣିନଥିବେ?’ ରାଜାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ବୁଦ୍ଧ ସ୍ମିତ ହାସ୍ୟ ଦେଇ କହିଲେ,ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ବହୁ ମନୁଷ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ରାଜା ଅଧିକ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଲେ । ମାତ୍ର ବୁଦ୍ଧଜୀ ତାଙ୍କୁ କିଛି ନକହି, କିଛି ଦେଖାଇବାକୁ ରାଜାଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଟାଣ ଖରାରେ କିଛି ବାଟ ଚାଲିବା ପରେ ରାଜା ଥକି ଗଲେ ଏବଂ ପାଣି ଖୋଜିଲେ ପିଇବାକୁ । ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଦୂରରେ ସେ ଦେଖିଲେ, ଜଣେ ଝିଅ ଏକ ପାଣି ମାଠିଆ ଧରି ଗଛ ମୂଳରେ ଠିଆ ହୋଇଛି । ବୁଦ୍ଧଜୀ ଏବଂ ରାଜା ସେହି ଝିଅ ପାଖକୁ ଗଲେ ଏବଂ ପାଣି ମାଗିଲେ । ଝିଅଟି ସେମାନଙ୍କୁ ପାଣି ଦେଲା । ଏହାପରେ ରାଜା ଖୁସିରେ କିଛି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମୁଦ୍ରା ଝିଅଟିକୁ ଦେବା ପାଇଁ ବାହାର କଲେ, ମାତ୍ର ଝିଅ ନେଲା ନାହିଁ । ସେ କହିଲା- ଏହି ଗଛକୁ ଦେଖନ୍ତୁ, ଟାଣ ଖରାରେ ଠିଆ ହୋଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଛାଇ ଦେଇଥାଏ । ତାହା ବଦଳେ କିଛି ମାଗି ନଥାଏ । ସେହିପରି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ପାଣି ମାଠିଆ ଧରି ଏଠି ସବୁବେଳେ ଠିଆ ହୋଇଥାଏ । ଶୋଷିଲା ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ । କାରଣ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ । ରାଜା ତାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ମନେ ମନେ ସେହି ଝିଅକୁ ଧନ୍ୟ କହିଥିଲେ ।