PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ହୀରାକୁଦ ବନ୍ଧ ଫାଟ ମରାମତି ପ୍ରସଙ୍ଗ; ସାନି ସର୍ଭେକୁ ନେଇ ତୁଟିଲା ଆଇନଗତ ବିବାଦ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨ା୬(ବ୍ୟୁରୋ): ହୀରାକୁଦ ବନ୍ଧର କଂକ୍ରିଟ୍‌ କାନ୍ଥରେ ଅନେକ ଛୋଟ ଛୋଟ ଫାଟ ଥିବା କଥା ଗତ ୨୦୧୬ରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ହେଲେ ଏହାର ଅଧିକ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ପ୍ରତିକାର କରିବା ପାଇଁ ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ହେଁ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଗତବର୍ଷଠାରୁ ସରକାର ନିୟୋଜିତ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା ସହ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ବିବାଦ । ଫଳରେ ସଂପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାୟ ବି ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଛି । ଆଉ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂସ୍ଥା ସହିତ ବନ୍ଧ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚୁକ୍ତି ବି ସାରିଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବରରୁ ପୁଣି ଥରେ ବନ୍ଧର ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡର୍‌ ୱାଟର୍‌ ସର୍ଭେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୀରାକୁଦ ବନ୍ଧ ୬୨ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ କରିସାରିଛି । ଷାଠିଏ ଛୁଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଧର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠି ଆସିଛି । ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଅନେକ ଥର ଯାଞ୍ଚ ଓ ସର୍ଭେ ହୋଇଛି । ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସଂପୂର୍ଣ ମରାମତି ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ବିଶେଷକରି ଏହାର ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ର ସ୍ପିଲ୍‌ୱେ ଅଂଶ କଂକ୍ରିଟ୍‌ ଥିବା ବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶ ସଂପୂର୍ଣ ଭାବେ ମାଟିବନ୍ଧରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଏହି ୬ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ମାଟିବନ୍ଧ ସମେତ କଂକ୍ରିଟ୍‌ ଅଂଶରେ ଅନେକ ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡୁଛି ।
ସେପଟେ ବୁର୍ଲା ପଟର ପାୱାର୍‌ ଗ୍ୟାଲେରିରେ ବିରାଟ ଫାଟ ଥିବା କଥା ଗତ ୨୦୧୪ରେ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ତୁହାକୁ ତୁହା ଗସ୍ତ କରି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମରାମତି ହୋଇନଥିବା ନେଇ ଓଏଚ୍‌ପିସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହୁଥିଲେ ହେଁ ପାଣି ଲିକେଜ୍‌ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଥିବା ନେଇ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବନ୍ଧର ଉପରମୁଣ୍ଡ ପଟର କଂକ୍ରିଟ୍‌ କାନ୍ଥ ସମେତ ସମଗ୍ର ବନ୍ଧ ଅଂଶର ଯାଞ୍ଚ ରିମୋଟ୍‌ ଅପରେଟେଡ୍‌ ଭେହିକିଲ୍‌ (ଆର୍‌ଓଭି) ସହାୟତାରେ ଗତ ୨୦୧୫ ଡିସେମ୍ବରରୁ ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଭିତରୁ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ସଏଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ମେଟେରିଏଲ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟେସନ୍‌ (ସିଏସ୍‌ଏମ୍‌ଆର୍‌ଏସ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ ସମସ୍ତ ସ୍ପିଲ୍‌ୱେର ଯାଞ୍ଚ କ୍ୟାମେରା ସହାୟତାରେ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସର୍ଭେରେ କଂକ୍ରିଟ୍‌ କାନ୍ଥରେ ଶତାଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ହେୟାର୍‌ କ୍ରେକ୍‌ ପରି ଫାଟ ନଜରକୁ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ଏହାର ମରାମତି ପାଇଁ ଅଧିକ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଜରୁରୀ ଥିବାରୁ ସାନି ସର୍ଭେ ପାଇଁ ବନ୍ଧ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଡାଏନାସୋର କଂକ୍ରିଟ୍‌ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ହେଲେ କେତେକ ବୈଷୟିକ କାରଣକୁ ନେଇ କଂପାନି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଏହାର ବିରୋଧରେ କଂପାନି ଗତ ୨୭.୧୧.୨୦୧୮ରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା । ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଶୁଣାଣି କରି କଂପାନିକୁ ସର୍ଭେ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଗତ ଅପ୍ରେଲ ୨୯ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି କଂପାନି ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିସାରିଛନ୍ତି


ହେଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୌସୁମୀ ଉପନୀତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷାରେ ଜଳଭଣ୍ଡାର ପାଣି ଗୋଳିଆ ରହିବ । ଯଦ୍ୱାରା ପାଣି ଭିତରର ଦୃଶ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ । ତେଣୁ, ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ମାସରୁ ଏହି କଂପାନି ତାର ସର୍ଭେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ରଥ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷେ ଏହି କଂପାନି ପୂର୍ବରୁ ଓଏଚ୍‌ପିସି ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଧର ପାୱାର୍‌ ହାଉସ୍‌ ଗ୍ୟାଲେରିର ମରାମତି କରିଥିବା ବେଳେ ହୀରାକୁଦ ବନ୍ଧ ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ସଂପୃକ୍ତ ରହି ଆସିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୭ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସର୍ଭେର ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଧାର କରି ବନ୍ଧର ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱ ନେଇ ଏକ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ଖସଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର