PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

କ’ଣ ଆପଣ ବି ଶୀଘ୍ର କ୍ଲାନ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛନ୍ତି? ଏହା ଷ୍ଟାମିନାର ଅଭାବ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ କିପରି ବଢାଇବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୫: ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଥକି ପଡୁଛନ୍ତି କି? ଟିକିଏ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ଜୋର୍‌ରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି କି? ଏହା ଦୁର୍ବଳ ଷ୍ଟାମିନାର ଲକ୍ଷଣ। ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଷ୍ଟାମିନାର ଅଭାବ ରହିଛି। ଯେକୌଣସି ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଷ୍ଟାମିନା କମ୍ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଷ୍ଟାମିନା କ’ଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହା କିପରି କମ୍ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଷ୍ଟାମିନା ବଢାଇବା ପାଇଁ କ’ଣ ଉପାୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଷ୍ଟାମିନା କ’ଣ ହୋଇଥାଏ?

ଷ୍ଟାମିନା ଆମ ଶରୀରର ସେହି ଶକ୍ତିକୁ ବୁଝାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କରିପାରୁ। ଷ୍ଟାମିନା ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ମାନସିକ । ଶରୀରର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପ୍ରକାରର ଷ୍ଟାମିନା ଆବଶ୍ୟକ।

ଷ୍ଟାମିନା କିପରି କମ୍ ହୋଇଥାଏ?

ଷ୍ଟାମିନା କମ୍ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି। ଶରୀରରେ ଜଳ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଆଇରନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଭଳି ଉପାଦାନର ଅଭାବ ହେତୁ ଷ୍ଟାମିନା କମିଯାଏ। କ୍ରମାଗତ ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନର ଦ୍ୱାରା ବି ଷ୍ଟାମିନା କମ୍ ହୋଇଥାଏ। ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ଏବଂ କମ୍ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟାମିନା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ଷ୍ଟାମିନା କମ୍ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଷ୍ଟାମିନା ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ବହୁତ କମ୍ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶରୀର କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ । ଭୋକ କମ୍ ଲାଗିଥାଏ। ସବୁବେଳେ ଥକା ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ଅଳସୁଆ ବହୁତ ଲାଗେ ଏବଂ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ମନ ଲାଗେ ନାହିଁ। ବେଳେବେଳେ ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୁଏ। ଏହା ସେକ୍ସ ପାୱାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ଷ୍ଟାମିନାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ କ’ଣ କରିବେ?

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଷ୍ଟାମିନାର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ସହିତ ବଢାଇ ପାରିବେ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଜିଙ୍କ୍, ଆଇରନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ପ୍ରୋଟିନରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। ଦିନସାରା ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ। ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଦୈନିକ ଅତି କମରେ ୫ କିଲୋମିଟର ଚାଲନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ। ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ହେଲେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।