PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାରେ ସମର୍ପିତ ଇଡି, ଗୁଡ୍ଡି

ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧ା୩(ଆ.ପ୍ର.): ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଇଡି ଓ ଗୁଡ୍ଡି । ଦୁଇଜଣ ପାଠପଢୁଛନ୍ତି । ଇଡି ଅଷ୍ଟମରେ, ଗୁଡ୍ଡି କଲେଜରେ । ଦୁଇଜଣ ପାଠପଢା ସହିତ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି । ବାପା ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ନାୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ । ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣଙ୍କ ବାପା କୁଳମଣି ନାୟକ ଜଣେ ସ୍ୱନାମଧନ୍ୟ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ । ସଂକ୍ଷେପରେ କହିଲେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳା ପ୍ରେମରେ ଜେଜେ, ବାପା ଏବଂ ଝିଅ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ କାକରୂଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଗଣ୍ଡିଲୋ ଗାଁରେ ଇଡି, ଗୁଡ୍ଡିଙ୍କ ଘର । ଇଡି ଓରଫ ଦୁର୍ଗାପ୍ରିୟା ଗୁଡ୍ଡି ଓରଫ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା । ଇଡିକୁ ଚଉଦ ଗୁଡ୍ଡିକୁ ଷୋହଳ । ଇଡି ଜଗନ୍ନାଥପୁର ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ, ଗୁଡ୍ଡି ବାଲିପାଟଣାର ଶିଶୁ ଅନନ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବାଣିଜ୍ୟ ଛାତ୍ରୀ । ଛୋଟ ବୟସରୁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଭଲ ପାଇବସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଭଉଣୀ । ପିଲାଦିନର ହଜିଲା କଥାକୁ ମନେ ପକାଇ ଗୁଡ୍ଡି କହିଥିଲେ ‘ଜେଜେ ବାପା ଗୀତଟିଏ ଗାଇ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଦେଲେ । ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରି ନିର୍ଭୁଲ ଭାବରେ ଜେଜେଙ୍କୁ ଶୁଣାଇଲି । ଜେଜେ ସେହି ଦିନରୁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କଲେ । ମୁଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଆଦରି ନେଲି’ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହଜାରେ ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ପରିବେଷଣ କରିସାରିଲେଣି ଗୁଡ୍ଡି । ବଡ଼ଭଉଣୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଇଡି । ‘ଅପାକୁ ଜେଜେ, ଆଉ ମୋତେ ମୋ ବାପା ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାରେ ସଫଳ କରାଇଛନ୍ତି’ । କହିଥିଲେ ଇଡି । ‘ପୁରାଣ କଥାବସ୍ତୁକୁ ଗାୟକ ଗୀତ ଆକାରରେ ଗାନକରି, ତାକୁ ପୁଣି ସରଳ ଭାବରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥାଏ । ଖୋଳତାଳ ସହିତ ନାଚିନାଚି ଗାୟକ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରେ ନିଜକୁ ତଲ୍ଲିନ କରିଥାଏ । ପୁରାଣ କଥା , ସାମାଜିକ ଚଳଣିର ତୁଳନାତ୍ମକ ପରିପ୍ରକାଶ ହିଁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳା । କହିଥିଲେ ଇଡି ଓ ଗୁଡ୍ଡି ।