ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଲେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକ । ପୂର୍ବତନ ବରୀ-ଡେରାବିସ୍ ବିଧାୟକ
  • ||
  • ୩୪ ନୂଆ ଏନ୍‌ଏସି ଘୋଷଣାରେ ଲୋଇସିଂହା ବାଦ୍, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିିରି: ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା ଥାନା ଭିତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛେଚିଲେ, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ୧୦ ବାଇକ ସହ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ ଫସିଲେ
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି: ୭୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୭ ମାର୍କର ସିଲାବସ୍‌ ବାହାର ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଏଲ୍‌- ୨୦୨୪: ରୋମାଞ୍ଚକ ମୁକାବିଲା, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସଠୁ ୨ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ
  • ||
  • ‘ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ’ ସ୍ଥଗିତ ରହିବା ପରେ ଖୋଲିଲା ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିଆଣା ସୀମା, ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ବାଙ୍ଖିଡି ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ବାଇକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ବର୍ଷିଲା ପରେ ଖସିଲା ତାତି: ୨୭ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଗ କୋହଲା
  • ||
  • ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: ଆଜି ‘ସୁଦର୍ଶନ ସେତୁ’ ଲୋକାର୍ପଣ, ସୌରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଦେବେ ୫୨,୨୫୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||

ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାରେ ସମର୍ପିତ ଇଡି, ଗୁଡ୍ଡି

ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧ା୩(ଆ.ପ୍ର.): ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଇଡି ଓ ଗୁଡ୍ଡି । ଦୁଇଜଣ ପାଠପଢୁଛନ୍ତି । ଇଡି ଅଷ୍ଟମରେ, ଗୁଡ୍ଡି କଲେଜରେ । ଦୁଇଜଣ ପାଠପଢା ସହିତ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି । ବାପା ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ନାୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ । ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣଙ୍କ ବାପା କୁଳମଣି ନାୟକ ଜଣେ ସ୍ୱନାମଧନ୍ୟ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ । ସଂକ୍ଷେପରେ କହିଲେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳା ପ୍ରେମରେ ଜେଜେ, ବାପା ଏବଂ ଝିଅ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ କାକରୂଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଗଣ୍ଡିଲୋ ଗାଁରେ ଇଡି, ଗୁଡ୍ଡିଙ୍କ ଘର । ଇଡି ଓରଫ ଦୁର୍ଗାପ୍ରିୟା ଗୁଡ୍ଡି ଓରଫ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା । ଇଡିକୁ ଚଉଦ ଗୁଡ୍ଡିକୁ ଷୋହଳ । ଇଡି ଜଗନ୍ନାଥପୁର ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ, ଗୁଡ୍ଡି ବାଲିପାଟଣାର ଶିଶୁ ଅନନ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବାଣିଜ୍ୟ ଛାତ୍ରୀ । ଛୋଟ ବୟସରୁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଭଲ ପାଇବସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଭଉଣୀ । ପିଲାଦିନର ହଜିଲା କଥାକୁ ମନେ ପକାଇ ଗୁଡ୍ଡି କହିଥିଲେ ‘ଜେଜେ ବାପା ଗୀତଟିଏ ଗାଇ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଦେଲେ । ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରି ନିର୍ଭୁଲ ଭାବରେ ଜେଜେଙ୍କୁ ଶୁଣାଇଲି । ଜେଜେ ସେହି ଦିନରୁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କଲେ । ମୁଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଆଦରି ନେଲି’ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହଜାରେ ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ପରିବେଷଣ କରିସାରିଲେଣି ଗୁଡ୍ଡି । ବଡ଼ଭଉଣୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଇଡି । ‘ଅପାକୁ ଜେଜେ, ଆଉ ମୋତେ ମୋ ବାପା ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାରେ ସଫଳ କରାଇଛନ୍ତି’ । କହିଥିଲେ ଇଡି । ‘ପୁରାଣ କଥାବସ୍ତୁକୁ ଗାୟକ ଗୀତ ଆକାରରେ ଗାନକରି, ତାକୁ ପୁଣି ସରଳ ଭାବରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥାଏ । ଖୋଳତାଳ ସହିତ ନାଚିନାଚି ଗାୟକ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରେ ନିଜକୁ ତଲ୍ଲିନ କରିଥାଏ । ପୁରାଣ କଥା , ସାମାଜିକ ଚଳଣିର ତୁଳନାତ୍ମକ ପରିପ୍ରକାଶ ହିଁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳା । କହିଥିଲେ ଇଡି ଓ ଗୁଡ୍ଡି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.