PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ଆଇଏମଡିର ସୂଚନା:ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ବାଭାବିକ ହେବ ବର୍ଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୩୧।୫: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ସାରା ଦେଶରେ, ଆଜିକାଲି ତାପମାତ୍ରା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।  ଏଭଳି ପ୍ରଖର ଖରା ଦେଖି ଚାରିଆଡେ ଏବେ ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛନ୍ତି।  ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ କଥା ଯହି ହେବା, ତେବେ ଖରା ଏବଂ ଗରମ ପବନ ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରାୟ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି)  ପକ୍ଷରୁ ମୌସୁମୀ ନେଇ ନିଜର ଦ୍ବିତୀୟ ଅନୁମାନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଏ ବର୍ଷ ସ୍ବାଭାବିକ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଅଗଷ୍ଟରେ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ମୌସୁମୀର ଅନୁମାନ ରିଛି। ୬ ଜୁନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୌସୁମୀ କେରଳରେ ପାଦ ଦେବପାରେ। ଏହାପରେ ଆଗକୁ ବଢିବ, ତେବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ୬ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରା ଗରମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଅସମ୍ଭବ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର କହିବା ଅନୁସାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ ମୌସୁମୀର ଅନୁମାନ  ରହିଛି। ସେଭଳି ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଆଇଏଡିର ଅନୁମାନ ଯେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତରେ ପାଣିପାଗ ମୌସୁମି ୯୪ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା ହେବ। ସେଭଳି ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ମୌସୁମୀ ଆସିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଅଗଷ୍ଟରେ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ଆଇଏମଡିର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ବର୍ଷ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଓ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ଦୁର୍ବଳ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ସେଭଳି ମଧ୍ୟ ଓ  ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଆଇଏମଡି ନିଜର ଆଗାମୀ ଜୁଲାଇ ମାସର ଶେଷରେ ଜାରି କରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର