PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଏହି ସାପର ଚମଡାରେ ଚପଲ ପିନ୍ଧିବେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଇସଲାମାବାଦ,୨।୬: ପାକିସ୍ତାନର ଖେବର ପଖତୁନଖ୍ବାର ରାଜଧାନୀ ପେଶାଓ୍ବାରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଉଛି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ଚପଲ।  ଆଉ ଏହାକୁ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ସେଠାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚପଲ ତିଆରି କରୁଥିବା ନୁରଉଦ୍ଧିନ ଚାଚା। ତେବେ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ଚପଲ କେଉଁ ଚମଡାରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏହା ଏମିତି ସେମିତି ଚମଡା ନୁହେଁ ଏହା ଅଜଗର ସାପର ଚମଡାରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏହି ଚପଲକୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ଇଦରେ ଉପହାର ଦିଆଯିବ। ଆଉ ତାଙ୍କୁ ଉପହାରରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ଏହାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି। ନୋମାନ ନାମକ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ଆମେରିକାରୁ ସାପର ଚମଡା ପଠାଇଛ୍ତି। ତାଙ୍କର ଇଛଶ ଥିଲା ସେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଚପଲ ତିଆରି କରିବେ।

ଏହି ଚପଲ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଖୁବ୍  ଆରାମ ଦାୟକ ଓ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ଏହା ପିନ୍ଧିବା ପରେ ଗରମ ଲାଗିନଥାଏ। ମୋତେ ଆଶାରା ରହିଛି ଏହା ଆମର କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ ଆସିବ। ନୁରଉଦ୍ଧିନଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ସଲାମଉଦ୍ଧିନ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଏଥର ଯେଉଁ ଚପଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ସେ ଓ ତାଙ୍କର ବାପା ନୁରଉଦ୍ଧିନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚପଲ ତିଆରି କରିବାକୁ ୪ ଫୁଟ୍ ସାପର ଚମଡା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଚପଲ ତିଆରି କରିବାକୁ ଅତି କମରେ ୪୦ ହଜାର ପାକସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ଲାଗିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ କେହି ସାପ ଚମଡାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚପଲ ପିନ୍ଧିନଥିଲେ।

ଏହି ଖବର ଜାଣିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ବାଗ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦେଶରେ ଅଜଗର ପ୍ରାୟ ବିଲୁପ୍ତ କିମ୍ବା ତାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍। ପାକିସ୍ତାନରେ ଅଜଗର ବିଲୁପ୍ତ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଅବୈଧ ଭାବରେ ଏହାର  ଚାଲାଣ କରାଯିବ। ପାକିସ୍ତାନରୁ ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଅଜଗର ଚମଡା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପେଧ ଅନ୍ତଃର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ କନଭେଶନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରେଡ ଇନ୍ ଏଡଜେର୍ଡ ସ୍ପିସିଜ, ଯାହାର କି ପାକିସ୍ତାନ ସଦସ୍ୟ ରହିଛି। ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅଜଗର  କିଣିବା ଓ ବିକିବା ଉପରେ କଟକଣା ରହିଛି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର