PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଭାରତକୁ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଉ: ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ

source:http://www.odishastory.com

ପୁରୀ, ୨୧ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଶ୍ୱରେ କୋରାନ ଆଧାରରେ ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଦେଶ ଗଢ଼ିଉଠିଛି । ବାଇବେଲ ଆଧାରରେ ବି ଅନେକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଛି । ଏହି ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ କାହିଁକି ଭାରତ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ରୂପେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ଜଗତଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ରାଜନେତାଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ , ମୁସଲମାନଙ୍କ ନାମରେ ଦେଶ ବିଭାଜନ ହୋଇଛି । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ମୁସଲମାନ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସମ୍ପ୍ର୍ରଦାୟର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି, ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଦି ପଦବିରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଘୋଷଣା ହେଲେ ବି ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଜାୟ ରଖାଯାଇପାରିବ ।
ମହୋଦଧି ନିତ୍ୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ଆରତିର ୧୨ତମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ଜଗତଗୁରୁ କହିଥିଲେ ଇଂରେଜଙ୍କଠାରୁ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବା ପରେ ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍‌ତନ୍ତ୍ର ରାଜ କରୁଛି । ଶାସନ ତନ୍ତ୍ରର ଏଭଳି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରଧର୍ମ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ଦିଶାହୀନ କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି । ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ଦେଶରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ତାଙ୍କର ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଅବଶ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ହିନ୍ଦୁ ସମେତ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ସହଯୋଗର ଏହି ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାର ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଥିଲେ ଶାସନତନ୍ତ୍ର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହୁ । ରାଜନେତାମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଏକ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରୂପେ ବିବେଚନା କରିବା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ । ଏଭଳି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଧର୍ମଗୁରୁମାନେ ପ୍ରତିହତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ହିନ୍ଦୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାର୍ଗରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କ ପରାମର୍ଶ, ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ରାଜତନ୍ତ୍ର ତଥା ଶାସନତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।
ମହୋଦଧି ଆରତି ପାଇଁ ପୁରୀକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ରୂପେ ବାଛି ନେବାକୁ ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭଗବାନ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ । ଏଡି ମହୋଦଧିରେ ଗଙ୍ଗା, ଯମୁନା. ସରସ୍ୱତୀ ଆଦି ପ୍ରମୁଖ ତୀର୍ଥ ନଦୀ ମିଶିଛନ୍ତି । ଭଗବାନଙ୍କ ଆଦେଶ, ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଏବେ ପୁରୀ ମହୋଦଧି ତଟରେ ମହାଦଧି ଆଳତି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।
ଏହି ଅବସରରେ ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ କହିଥିଲେ ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ଗୁରୁତ୍ୱ, ମହିମା, ଗାରିମା ସବୁ ଜାଣିଥିଲେ । ଅ।।ଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁରୀରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବା ପରେ ଜାଣିଥିଲେ ଏଠାରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି ଅନୁପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ମଠର ତତ୍କାଳୀନ ସ୍ୱାମୀ ପଦ୍ମପାଦ ଠାକୁରଙ୍କୁ ସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲୋ । ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂତ୍ତି ପୁନଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲେ । ବୈଦିକ ରୀତିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପୁନଃ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ତତ୍କାଳୀନ ସ୍ୱାମୀ ତଥା ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପଟ୍ଟଶିଷ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ପଦ୍ମପାଦଙ୍କୁ ମଠର ପ୍ରଥମ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ରୂପେ ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିଷ୍ଠିତ କରାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲୋ । ସେ କହିଥିଲେ ଧର୍ମ ହିଁ ସମସ୍ତ ମାର୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥ । ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ।
ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠରେ ମହାତ୍ମ୍ୟ, ଗୁରୁତ୍ୱ ସଂପର୍କରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ଲୋକଙ୍କ ଠିକ ଜ୍ଞାନ ବି ନାର୍ହି । ତେଣୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ଏବଂ ମୁକ୍ତି ମଣ୍ଡପ ସଂପର୍କରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ହେବ । ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖ।।ର୍ଜୀ ଏଠାରେ ଶଙ୍କର ସଦନମ ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ରାଜ୍ୟପାଳ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ରହିଛି ।
ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆଦିତ୍ୟ ବାହିନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାମନ୍ତୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଅତିଥି ପରିଚୟ ଏବଂ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ । ମହୋଦଧି ଆଳତି ଧର୍ମିକ ସମାବେଶରେ ସ୍ୱାମୀ ନିର୍ବିକଳ୍ପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ, ମହନ୍ତ ରାମଚରଣ ଦାସ, ପଣ୍ଡିତ ଝମନ ଶାସ୍ତ୍ରୀ, ପଣ୍ଡିତ ଅଶୋକ ମହାପାତ୍ର, ଡ ବଦ୍ରିନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସ୍ୱାମୀ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦଜୀ ମହାରାଜ, ସୀମା ତିୱାରୀ, ଡ ପ୍ରଫୁଲ ରଥ, ଡ ହରେକୃଷ୍ଣ ଶତପଥୀ, ମହୋଦଧି ଆଳତି କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ପାଟ୍ଟଯୋଷୀ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ । ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ମଠ ପ୍ରବକ୍ତା ମନୋଜ ରଥ ଏବଂ ମହେଦଧି ଆଳତିର ସଭାପତି ସୁନିଲ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ଛଅଟା ମହୋଦଧି ଆରତି ମହାପର୍ବ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।