PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ତାଲିବାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ; ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ଶାସକଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନ ରଖୁ ଭାରତ, ଦୂତାବାସ ଖୋଲିଲେ ଦେବ ପୂରା ସୁରକ୍ଷା

image Credit : Live Hindustan

କାବୁଲ୍,୨୩/୦୫: ତାଲିବାନର କହିବା କଥା ହେଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ଶାସକଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନରଖୁ ଭାରତ। ଦୋହାରେ ଥିବା ତାଲିବାନର ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀ ସୁହେଲ ଶାହିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତକୁ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ ପାରଷ୍ପରିକ ହିତ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଅସରଫ ଘନି ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ବି ତୁଟାଇ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। 

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ‘ଦ ପ୍ରିଣ୍ଟ’ର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ତାଲିବାନୀ ନେତା ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲୋକ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ସହିତ କାବୁଲରେ ତାର ଦୂତାବାସ ଖୋଲିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଲିବାନ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଛୁ। ତାଲିବାନୀ ନେତା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବାରମ୍ବାର କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କାବୁଲରେ କାମ କରିବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ଅଟୁ। ଏହା ଆମର ପ୍ରମୁଖ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚୟ ନିଭାଇବୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ କାବୁଲରେ କାମ କରୁ‌ଥିବା କିଛି ରାଷ୍ଟ୍ରର ଦୂତାବାସର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆମେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସୁଛୁ। ଭାରତ ଯଦି ତାର ଦୂତାବାସ ତାଲିବାନରେ ଖୋଲେ ତେବେ,ତାକୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦୋନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ତାଲିବାନୀ ନେତା।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଭାରତ ତାର ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚାହିଁବ, ତେବେ ସେମାନେ ଭାରତକୁ ଏନେଇ ସ୍ବାଗତ କରିବେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତ କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ଶାସକ ମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ରଖିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ତାଲିବାନୀ ନେତା। ସୂଚନା ଥାଉକି ୨୦୨୧ ଅଗଷ୍ଟରେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ଅଧିନକୁ ନେବା ପରଠାରୁ ବିଶ୍ବ ସମୁଦାୟରେ ମିଶି ଏକ ସ୍ବୟଂସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ‌ଥିରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହଁଥିଲେ ବି ତାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନଜରରେ ରଖି ତାଲିବାନ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ର।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର