PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ: ପ୍ରମେୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମାସ୍କଟ୍‌ ‘ଆଲୁମୋଫ୍‌’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶର ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା । କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପର ରଥୀ ମହାରଥୀମାନଙ୍କର ସମାଗମ ହେବ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ । ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଏବଂ ନିଜକୁ ଆହୁରି ପ୍ରତିଯୋଗିତାକ୍ଷମ କରିବେ । ଏଥିସହ ବିଶ୍ୱର ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ରାଜଧାନୀ ପାଲଟିବ ଓଡ଼ିଶା । ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ‘ସପ୍ତମ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ’ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । ନାଲ୍‌କୋ ସହଯୋଗିତାରେ ଭାରତୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସଂଘ (ଏଏଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଫେବୃୟାରୀ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚାଲିବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀ ଇନ୍‌କାଲ୍‌-୨୦୧୯ର ମାସ୍କଟ ‘ଆଲୁମୋଫ୍‌’ ଆଜି ଦୈନିକ ଖବରକାଗଜ ‘ପ୍ରମେୟ’ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛି ।
ପ୍ରମେୟ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍‌୭ ଗ୍ରୁପ୍‌ ସମ୍ପାଦକ ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ ମହାପାତ୍ର ମାସ୍କଟ୍‌କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏଭଳି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ପରେ ଏହା ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଏଏଆଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ନାଲ୍‌କୋ ସିଏମ୍‌ଡି ତପନ କୁମାର ଚାନ୍ଦଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ଏହି ଅବସରରେ ନାଲ୍‌କୋ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରମେୟ ଓ ନ୍ୟୁ୭ ଗ୍ରୁପ୍‌ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ସିଇଓ ସୁନୀଲ ଦାସଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମାର୍କେଟିଂ ବିଭାଗ ଉପ-ସଭାପତି ଲିଙ୍ଗରାଜ ଲେଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
ମାସ୍କଟ୍‌ର ପରିଦର୍ଶନ ଅବସରରେ ପ୍ରମେୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ନାଲ୍‌କୋ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀଧର ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ସ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରମିୟମ୍‌ରେ ଚାଲିବ । ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଜନତା ମୌଦାନରେ ହେବ । ଆଲୁମିନିୟମ୍‌କୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଧାତବ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିବ । ଏଥିରେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ୧୦୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରତିନିଧି ଯୋଗ ଦେବେ । ୩୦୦ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତିନିଧିଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ମୋଟ ୨୦ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଜଗତର ନାମୀଦାମୀ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏମାନେ ନିଜ ନିଜର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଉôପାଦକୁ ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବେ । ଫଳରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣକାରୀ, ଶିଳ୍ପ ଜଗତର ନାମୀଦାମୀ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସମେତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେବେ । ଆଲୁମୋଫ୍‌ର ବିଶେଷତ୍ୱକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାର ବଡି କଲର୍‌ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ରଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏହା ଏକ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଜୋତା ପିନ୍ଧିଛି, ଯାହାକି ପରିବେଶ ସାପେକ୍ଷତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।
ଏହି ଅବସରରେ ନାଲ୍‌କୋ ଡିଜିଏମ୍‌(ସିସି ଆଣ୍ଡ୍‌ ପିଆର୍‌) ଲଲାଟେଣ୍ଡୁ ଦାସ ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ ଡିଜିଏମ୍‌ (କର୍ପୋରେଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌) ଆଶୁତୋଷ ରଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ବ୍ୟବହାର ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ସମ୍ମିଳନୀରେ ୧୫୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ସନ୍ଦର୍ଭ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଫୋକସ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଏନ୍‌ଜିଓ ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ, ବି୨ବି ଏବଂ ବି୨ଜି ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଅନୁଗୋଳ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ।
ମାସ୍କଟ୍‌ଟି କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମେୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରହିଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ଅଫିସ୍‌ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନେ ଏହା ସହ ସେଲ୍‌ଫି ନେଇଥିଲେ । ଆଗକୁ ମାସ୍କଟ୍‌ଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରିବ ।
ମାସ୍କଟର ପ୍ରମେୟ ଅଫିସ ପରିଦର୍ଶନ ଅବସରରେ ବେଦାନ୍ତ କର୍ପୋରେଟ୍‌ ବ୍ୟାପାର ଉପ-ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ , ହିଣ୍ଡାଲ୍‌କୋ କର୍ପୋରେଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେଶନ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ବିଭୁଦତ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ କର୍ପୋରେଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରତାପ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।