PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ: ପ୍ରମେୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମାସ୍କଟ୍‌ ‘ଆଲୁମୋଫ୍‌’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶର ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା । କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପର ରଥୀ ମହାରଥୀମାନଙ୍କର ସମାଗମ ହେବ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ । ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଏବଂ ନିଜକୁ ଆହୁରି ପ୍ରତିଯୋଗିତାକ୍ଷମ କରିବେ । ଏଥିସହ ବିଶ୍ୱର ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ରାଜଧାନୀ ପାଲଟିବ ଓଡ଼ିଶା । ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ‘ସପ୍ତମ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ’ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । ନାଲ୍‌କୋ ସହଯୋଗିତାରେ ଭାରତୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ସଂଘ (ଏଏଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଫେବୃୟାରୀ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚାଲିବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀ ଇନ୍‌କାଲ୍‌-୨୦୧୯ର ମାସ୍କଟ ‘ଆଲୁମୋଫ୍‌’ ଆଜି ଦୈନିକ ଖବରକାଗଜ ‘ପ୍ରମେୟ’ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛି ।
ପ୍ରମେୟ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍‌୭ ଗ୍ରୁପ୍‌ ସମ୍ପାଦକ ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ ମହାପାତ୍ର ମାସ୍କଟ୍‌କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏଭଳି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ପରେ ଏହା ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଏଏଆଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ନାଲ୍‌କୋ ସିଏମ୍‌ଡି ତପନ କୁମାର ଚାନ୍ଦଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ଏହି ଅବସରରେ ନାଲ୍‌କୋ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରମେୟ ଓ ନ୍ୟୁ୭ ଗ୍ରୁପ୍‌ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ସିଇଓ ସୁନୀଲ ଦାସଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମାର୍କେଟିଂ ବିଭାଗ ଉପ-ସଭାପତି ଲିଙ୍ଗରାଜ ଲେଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
ମାସ୍କଟ୍‌ର ପରିଦର୍ଶନ ଅବସରରେ ପ୍ରମେୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ନାଲ୍‌କୋ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀଧର ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ସ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରମିୟମ୍‌ରେ ଚାଲିବ । ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଜନତା ମୌଦାନରେ ହେବ । ଆଲୁମିନିୟମ୍‌କୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଧାତବ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିବ । ଏଥିରେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ୧୦୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରତିନିଧି ଯୋଗ ଦେବେ । ୩୦୦ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତିନିଧିଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ମୋଟ ୨୦ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଜଗତର ନାମୀଦାମୀ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏମାନେ ନିଜ ନିଜର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଉôପାଦକୁ ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବେ । ଫଳରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣକାରୀ, ଶିଳ୍ପ ଜଗତର ନାମୀଦାମୀ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସମେତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେବେ । ଆଲୁମୋଫ୍‌ର ବିଶେଷତ୍ୱକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାର ବଡି କଲର୍‌ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ରଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏହା ଏକ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଜୋତା ପିନ୍ଧିଛି, ଯାହାକି ପରିବେଶ ସାପେକ୍ଷତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।
ଏହି ଅବସରରେ ନାଲ୍‌କୋ ଡିଜିଏମ୍‌(ସିସି ଆଣ୍ଡ୍‌ ପିଆର୍‌) ଲଲାଟେଣ୍ଡୁ ଦାସ ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ ଡିଜିଏମ୍‌ (କର୍ପୋରେଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌) ଆଶୁତୋଷ ରଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ବ୍ୟବହାର ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ସମ୍ମିଳନୀରେ ୧୫୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ସନ୍ଦର୍ଭ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଫୋକସ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଏନ୍‌ଜିଓ ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ, ବି୨ବି ଏବଂ ବି୨ଜି ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଅନୁଗୋଳ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ।
ମାସ୍କଟ୍‌ଟି କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମେୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରହିଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ଅଫିସ୍‌ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନେ ଏହା ସହ ସେଲ୍‌ଫି ନେଇଥିଲେ । ଆଗକୁ ମାସ୍କଟ୍‌ଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରିବ ।
ମାସ୍କଟର ପ୍ରମେୟ ଅଫିସ ପରିଦର୍ଶନ ଅବସରରେ ବେଦାନ୍ତ କର୍ପୋରେଟ୍‌ ବ୍ୟାପାର ଉପ-ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ , ହିଣ୍ଡାଲ୍‌କୋ କର୍ପୋରେଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେଶନ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ବିଭୁଦତ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ କର୍ପୋରେଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରତାପ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।