PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

IFFI ରେ ଯୋଗଦେବେନି ରେଜା ଡର୍ମିଶିଆନ୍, ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲାନି ତେହେରାନ

ମୁମ୍ବାଇ ୨୮/୧୧: ଗୋଆରେ ଚାଲିଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (IFFI) ରେ ଇରାନର ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ରେଜା ଡର୍ମିଶିଆନ୍ ଏବେ ଭାଗ ନେବେ ନାହିଁ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଇରାନ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତକୁ ତେହେରାନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ସରକାରୀ ବିରୋଧୀ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ ରେଜାଙ୍କୁ ଏହି ଫିଲ୍ମ ମହୋତ୍ସବକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି।

ଗୋଆରେ ଚାଲିଥିବା IFI କୁ ରେଜାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା।ସେ ଦାରିୟୁଶ ମେହେରଜୁଇଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏକ ଫିଲ୍ମରେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଫିଲ୍ମ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଇରାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ଇରାନର ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ‘ଏ ମାଇନର’ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ଏପରି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ଯିଏକି ନିଜ ଝିଅ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଝିଅ ଖୋଲା ମନୋଭାବର ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କି, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ରୂଢିବାଦୀ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ରେଜା ଭାରତ ଆସିବାକୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଜାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ରେଜା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କିଛି ସମୟ ହେବ ଇରାନ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯେଉଁଭାବରେ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ, ଏହି ଘଟଣାରେ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ, ଇରାନରେ ଚାଲିଥିବା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରି ରେଜା ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ୨୨ ବର୍ଷୀୟା କୁର୍ଦ୍ଦ ମହିଳା ମହସା ଆମିନୀଙ୍କର ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଇରାନରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି।