PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ କମ୍ ପଡୁଛନ୍ତି ଋଷ ସୈନିକ ! ଆଫ୍ରିକୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚାପ, ରାଜି ନହେଲେ ଦିଆଯାଉଛି ଧମକ

ମସ୍କୋ,୨୮।୧୧: ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି। ୟୁକ୍ରେନ୍‌କୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ନେଇଛି ଋଷ। ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ, ଋଷ ଏବେ ସେଠାରେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧକୁ ପଠାଇବାର ଚାପ ପକାଉଛି। ଯଦି ସେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ସାମିଲ ନହୁଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ଟ୍ୟୁସନ୍ ଫି’ ବଢାଇ ଦିଆଯିବ। ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ ‘ଦ ଡେଲି ବିଷ୍ଟ’ ୨୧ ନଭେମ୍ବରର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଗତ ୩ ମାସ ହେବ ରୁଷର ଦକ୍ଷିଣ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଋଷ ସେନାକୁ ନିଜର ରାଙ୍କରେ ସାମିଲ ହେବାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବା ପାଇଁ ରାଜି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

‘ଦ ଡେଲି ବିଷ୍ଟ’ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ରୁଷର ରୋଷ୍ଟୋଭ୍-ଅନ୍-ଡନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଋଷରେ ପଢୁଥିବା ଆଫ୍ରିକୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଥିବା ଋଷର ବେଗନର ଗୋଷ୍ଠୀର ଭଡା ସୈନିକ ଭାବରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛି। ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଲଢିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୩୦୦୦ ଡଲାରୁ ୫୦୦୦ ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେତନ ଦେବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଛି। ସେଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ରଦ୍ଦ କରିବା ଓ ତାଙ୍କର ଟ୍ୟୁସନ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଋଷ ପକ୍ଷରୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି।

ଋଷରେ କିଛି ନାଇଜେରିଆ ଛାତ୍ର ‘ ଦ ଡେଲି ବିଷ୍ଟ’କୁ କହିଛନ୍ତି, ସ୍କୁଲର ୩ ଅଧିକାରୀ ଯିଏକି ଆଜିକାଲି ଆମର ହଷ୍ଟେଲକୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ବହୁବାର ମନାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ଲୋଭ ଦେଖାଇବ ଏଭଳି ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି ‘ଆଫ୍ରିକୀୟମାନେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଲଡୁଛନ୍ତି ଓ ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି।’

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର