PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଇଡକୋ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ଼ : ସମ୍ଵଲପୁରୀ ଗୀତର ତାଳେତାଳେ ଝୁମିଲେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପାଦରେ ପାଦ ମିଶାଇ ନାଚିଲେ ରଙ୍ଗବତୀ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମୋଟର ସାଇକେଲ୍ ଓ ବଳଦ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • କଟକ : ଆଠଗଡ଼କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲା ଜଗତପୁରରେ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ୍ କରାଯାଇଥିବା ହାତୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ହୋଟେଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ଠିକ୍‌ ମାର୍ଗରେ ଯାଉଛି ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨: ଇସ୍ରୋ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ୨୪/୦୭: ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୪୩ରେ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ହେବା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠିକ୍‌ ମାର୍ଗରେ ଗତିଶୀଳ ହେଉଛି । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ବେଗ ଓ ମାର୍ଗରେ ଗତି କରୁଛି । ତା’ଛଡ଼ା ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ର ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଭଲ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଇସ୍ରୋ) ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରି ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିଛୁ ।

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ କିଛି କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ସମୟ ଆସିଲେ ଏ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସୋମବାର ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ର ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ହୋଇଥିଲା । ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣର ଠିକ୍‌ ୧୬ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଏହା ପୃଥିବୀର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କକ୍ଷ ପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର