PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ସତ ହୋଇପାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଚା’ ପିଇବାର ସ୍ବପ୍ନ,ବାସ୍ କରିବାକୁ ହେବ ଏହି କାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩।୬: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା  ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆଣିଛନ୍ତି। ତାହା ହେଲା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା ଲୋକ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଚା’ ପିଇବା ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଏମିତିତି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ନନ-ମନିଟିରିଂ ଇନସେନଟିଭ ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହିତ ଚା’ ପେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଦ୍ବାରା ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ଅଧିକ ପ୍ରୋତ୍ସହନ ମିଳିବ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏହି ମାମଲାରେ ସୂଚନା ରଖିଥିବା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଚେଷ୍ଟାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକସନକୁ ବଢାଇବା। ନିଜର ଦ୍ବିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମକୁ ଅଧିକ ଆଗେଇ ନେଇଛି। ଏବେ ଦରକାର ହେଉଛି ନିଜର ପ୍ରଥମ ବଜେଟରେ ସରକାର ଏ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ  ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ବହୁ ସୁଯୋଗ ଆସିଛି ଯେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏକାଠି ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ଚା’ ପିଇବା ସ୍କିମ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକସନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ।  ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ  ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଇମ୍ପେ୍ରସିଏଶନ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଉଥିଲା।

ସରକାରଙ୍କ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକସନ୍ କରିବାର ଏହି ଆଇଡିଆ ସେତେବେଳେ ଆସିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଶେଷ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକସନ୍ ସରକାରଙ୍କ ରିଭାଇଜଡ ଟାର୍ଗେଟ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ ରହିଥିଲା। ସରକାର ୧୨ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକସନ୍ କରିଥିଲେ। ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଓ୍ବେଲଫେୟାର ସ୍କିମକୁ ବଢାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଧିକ ଫଣ୍ଡର ଆବଶ୍ୟକତା ହେବ। ସରକାର ଏବେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧିର ଫାଇଦା ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିବ। ଯାହାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକସନରୁ ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର